Dodaj ogłoszenie o pracy


Wreszcie jest... dualny system kształcenia logistyków

W Wyższej Szkole Logistyki powstaje pierwszy w Polsce program dualnego kształcenia kadry logistycznej. Polegać będzie na łączeniu nauki z praktyką od początku aż do zakończenia studiów I stopnia. W ten innowacyjny projekt edukacyjny zaangażowało się już kilkanaście przedsiębiorstw z branży logistycznej.

Dyskusje na temat poprawy polskiego systemu edukacji są ostatnio często wywoływane przez różne środowiska zarówno edukacyjne jak i biznesowe. Celem ich jest znalezienie skutecznego modelu kształcenia, który odzwierciedlałby potrzeby rynku pracy. Pomysłów jest oczywiście bez liku, od tworzenia katalogów zawodów, ograniczenie liczby uczelni, aż po dostosowanie się pracodawców do rynku edukacyjnego. Niestety na dyskusjach się kończyło, bo niektóre pomysły były wręcz absurdalne i niemające nic wspólnego z rzeczywistością rynku pracy. Tym razem inicjatywa, którą zaproponowała poznańska WSL - stworzenie Rady Pracodawców WSL i propozycja trzech metod kształcenia w tym program studiów dualnych - nabrała  realnego wymiaru. Przypomnijmy 21 marca 2014 r. Wyższa Szkoła Logistyki zainaugurowała działalność Rady Pracodawców WSL. Rada będzie istotnym ciałem doradczym i opiniotwórczym dla wszelkich rozwojowych inicjatyw dydaktycznych pierwszej w Polsce uczelni logistycznej. Nowatorską współpracę z uczelnią poparło prawie 20 przedstawicieli przedsiębiorstw. Można więc powiedzieć - wreszcie jest ... dualny system kształcenia.

Dualny, czyli jaki?
- Zakładający jednocześnie zdobywanie wiedzy akademickiej i doświadczenia zawodowego - mówił dr Ireneusz Fechner kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu podczas inauguracji powołania Rady Pracodawców WSL. - Efektem systemu dualnego ma być wykształcenie absolwenta w pełni samodzielnego zawodowo - dodał dr Fechner.
Program studiów obejmuje zakres wiedzy teoretycznej, który jest uzgadniany z przedsiębiorcami (wspólnie z kadrą WSL dobierają oni przedmioty specjalnościowe), oraz kilkumiesięczne staże przeplatane z nauką w każdym roku kształcenia od początku do końca. Podobny system funkcjonuje z powodzeniem od lat w Niemczech, gdzie przedsiębiorcy zatrudniają młodych pracowników, którzy jednocześnie studiują. Wraz z ukończeniem studiów przedsiębiorca ma już w pełni zaadoptowanego kandydata do pracy w jego organizacji. Oprócz tego WSL postawiła na jakość nauki języków obcych, studenci odbywający studia w systemie dualnym połowę zajęć będą mieli w języku angielskim.

Pracodawcy biorący udział w projekcie określają liczbę miejsc stażowych i wspólnie z WSL będą prowadzić selekcję kandydatów na studia dualne. Na studia będą przyjmowane wyłącznie osoby, które zostały zaakceptowane przez firmy biorące udział w projekcie. Pierwszy nabór rusza już po tegorocznych maturach na rok akademicki 2014/2015. Uczelnia przewiduje stworzenie dwóch kilknastoosobowych grup dziekańskich. Zajęcia tych grup będą prowadzone na przemian - kiedy grupa A będzie na zajęciach teoretycznych, to grupa B będzie odbywać staż i potem na odwrót.

Na razie projektem zainteresowało się kilkanaście przedsiębiorstw, a kilka z nich zadeklarowało  rozpoczęcie takiej współpracy z WSL już od przyszłorocznego roku akademickiego. Sprawa z pozoru wydaje się prosta, ale taki system kształcenia młodej kadry wiąże się też z określonymi kosztami, zaangażowaniem specjalistów w opiekę nad stażystami oraz wynagrodzeniami stażystów podczas zdobywania już pierwszych doświadczeń zawodowych. Dobór przedmiotów specjalnościowych też nie jest łatwy, bo każde z przedsiębiorstw ma inne potrzeby kompetencyjne. Jednakże atrakcyjność tego sposobu kształcenia i przygotowywania młodej kadry na kandydatów do pracy zachęca na tyle firmy, że nie boją się one tych nowych wyzwań.

Kadra naukowa WSL pomyślała również o innych firmach, które z różnych względów nie będą w stanie włączyć się w dualny system kształcenia. Innym sposobem na zaangażowanie się  w nowatorskie pomysły WSL jest patronat nad specjalnością oraz tele-wykłady. Patroni będą swoistymi konsultantami programów kształcenia w określonych specjalnościach. Dzięki temu patron będzie mógł czynnie wpływać na kształtowanie przyszłej kadry rynku logistycznego. Z kolei tele-wykłady to inicjatywa związana z produkcją filmów edukacyjnych, które będą powstawały przy współudziale przedsiębiorstw w ich siedzibach.

Cały projekt nowatorskich metod kształcenia pod nazwą "Orientacja na jakość, kurs na przyszłość" jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, nr POKL.04.01.01-00-163/11.

Warto też wspomnieć, ze poznańska WSL stawia również na badania naukowo - rozwojowe prowadzone z przedsiębiorcami i dla nich samych. Uczelnia wspiera też kształcenie na poziomie ponadgimnazjalnym w szkołach kształcących techników logistyków, spedytorów i techników eksploatacji portów i terminali. Polega to m.in. na rozwoju kompetencji nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Misją Wyższej Szkoły Logistyki i wyzwaniem dla szkolnictwa wyższego w Polsce jest budowanie silnych związków z gospodarką, rynkowo zorientowane kształcenie i badania naukowe oraz ścisła współpraca biznesowymi partnerami uczelni. Powołanie Rady Pracodawców jest milowym krokiem ku realizacji tego zadania.

W pierwszym posiedzeniu Rady udział wzięli przedstawiciele następujących przedsiębiorstw i instytucji: Dachser Sp. z o.o., Damco Poland Sp.z o.o., DHL Express (Poland) Sp. z o.o., DPD POLSKA sp. z o.o., General Logistics Systems Poland Sp. z o.o., HAFEN HAMBURG, Instytut Logistyki i Magazynowania, JAS-FBG S.A., Jeronimo Martins Polska S.A., Kongsberg Automotive sp. z o.o., Kuehne + Nagel Sp. z o.o., Logistics Systems Poland Sp. z o.o., Mandersloot Polska sp. z o.o., MARATHON International sp. z o.o. sp.k., MPK Poznań, Panopa Logistik Polska Sp. z o.o., PKP CARGO S.A., Polski Komitet Narodowy EPAL, PROMAG S.A., Raben Management Services Sp.z o.o., Raben Polska Sp. z o.o., SKK S.A., STILL Polska Sp. z o.o., Transmeble International Sp. z o.o., Volkswagen Group Polska Sp. z o.o., Żabka Polska sp. z o.o.  Patronem medialnym jest portal Pracujwlogistyce.pl.

Opr. BT

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.