Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek powierzchni magazynowych – III kwartał z najwyższym poziomem popytu w 2020 r.

Na koniec września całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 20,3 mln mkw. Największym wśród 11 głównych rynków magazynowych pozostaje Warszawa, gdzie w ramach trzech stref zlokalizowane jest 4,73 mln mkw., co stanowi 23 proc. całkowitej podaży w kraju. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na polski rynek magazynowy dostarczono ponad 2 mln mkw., z czego 683,7 tys. mkw. w trzecim kwartale tego roku. To najlepszy wynik w tym roku, biorąc pod uwagę pierwsze dwa kwartały 2020. Największy przyrost podaży w III kw. 2020 r. odnotowano w regionie Górnego Śląska (232,2 tys. mkw.).

Kolejne mln w budowie
Na koniec analizowanego okresu w budowie znajdowało się 1,53 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej – nieco mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. (1,83 mln mkw.). Pod względem rozpoczętych inwestycji liderami są rynki Górnego Śląska (351,7 tys. mkw.) oraz Warszawy (320,8 tys. mkw. w ramach trzech stref magazynowych).
- Nowo rozpoczęte inwestycje to w znacznej mierze projekty typu BTS, powierzchnie przynajmniej częściowo zabezpieczone umowami najmu oraz małe magazyny miejskie (SBU). Deweloperzy częściowo odchodzą od typowo spekulacyjnych inwestycji, co nie oznacza, że nie zabezpieczają gruntów pod kolejne projekty – mówi Maciej Chmielewski, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International. Współczynnik pustostanów odnotował wzrost w stosunku do stanu z końca I połowy br. do poziomu 8,2 proc. (+1,5 pp.). Największa ilość dostępnej powierzchni magazynowej zlokalizowana jest obecnie w warszawskiej strefie I (11,1 proc.) oraz na Górnym Śląsku (10,5 proc.),  najmniej w Szczecinie i w Polsce Wschodniej (poniżej 1 proc.). Stawki czynszów pozostały stabilne.

Popyt nie zwalnia
W III kw. aktywność najemców utrzymała się na wysokim poziomie. Całkowity wolumen transakcji wyniósł 1,34 mln mkw. Jest to wynik wyższy niż odnotowany w dwóch poprzednich kwartałach  (I kw. - 1,13 mln mkw. i II kw. - 1,32 mln mkw.). Dodatkowo wynajęte zostało ponad 110 tys. mkw. w ramach umów krótkookresowych, które pozostają popularne wśród najemców od początku trwania epidemii COVID-19.
- W minionym kwartale podpisanych zostało kilka dużych umów obejmujących powierzchnie rzędu 40-70 tys. mkw. Łącznie od początku roku wynajęto blisko 3,8 mln mkw. Biorąc pod uwagę, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. było to 2,86 mln mkw., roczny wolumen popytu ma bardzo realną szansę być wyższy niż w roku ubiegłym – mówi Agnieszka Bogucka, analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.

W strukturze umów w III kw. 2020 r. pod względem typu zawieranych transakcji dominowały nowe umowy oraz renegocjacje, które stanowiły odpowiednio 55 proc. i 31 proc. Najbardziej aktywni byli najemcy z sektora handlowego oraz 3PL, których przedstawiciele objęli umowami łącznie ok. 65% powierzchni wynajętej w III kwartale.

(źr. Colliers International)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.