Dodaj ogłoszenie o pracy


Trendy HR - młodzi przemodelują porządek gospodarczy?

Młodzi wchodzący na rynek pracy będą tworzyć nowe modele gospodarcze i zmieniać obecny porządek. Jak ich oczekiwania wpłyną na gospodarkę Polski w dłużej perspektywie, gdy dzisiejsi juniorzy zostaną biznesowymi seniorami?

Jak twierdzi firma doradcza Deloitte, dla igreków wchodzących na rynek pracy po 2008 r. był to kryzys i nadużywanie umów cywilnoprawnych, a dla młodych rozpoczynających karierę po 1989 r. było zachłyśnięcie się kapitalizmem. Wchodzący na rynek pracy po 2015 r. mają za to przed sobą w wielu sektorach rynek pracownika i rosnące płace, co na tle innych pokoleń na rynku pracy jest niczym cieplarniane warunki. Pytanie, co wyrośnie z młodych wchodzących dzisiaj na rynek pracy? Deloitte zbadał pod koniec 2017 r. 2,5 tys. studentów i osób, które są jeszcze na pierwszych stażach. Większość z nich to studenci i absolwenci najlepszych polskich uczelni mieszkający w aglomeracjach. To z tej kadry będą wywodzić się ludzie rządzący gospodarką i polityką.

Jakiej przyszłości możemy się po nich spodziewać?
Polacy są przyzwyczajeni do hierarchii, jest to zwyczaj kultywowany w naszej strukturze gospodarczej przez lata gospodarki planowanej, gdzie było kilka osób nadających kierunek państwowym spółkom. Później rozwijany przez pierwszych przedsiębiorców, którzy się uczyli zarządzania w trakcie rozwoju swoich firm. Zachodnie korporacje, które przeżyły wewnętrzne reformy i zmiany pokoleniowe wcześniej, przyniosły ze sobą bardziej płaskie struktury zarządzania, w których interakcje z pracownikami nie zależą tylko od formalnej hierarchii. Ten model będzie się rozprzestrzeniał, ponieważ coraz więcej młodych widzi siebie jako ekspertów dziedzinowych, a nie menedżerów. 46 proc. młodych deklaruje, że chce być ekspertem, a zaledwie 24 proc. chce zajmować kluczowe stanowiska menedżerskie w firmach. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości praca w firmach będzie przede wszystkim opierać się na współpracy zespołów, w których role liderskie mogą być rotacyjne lub zależeć od projektu, którym się w danym momencie zajmują.
Równowaga w życiu
Równowaga między pracą, a życiem prywatnym przestaje staje się oczekiwaniem. Połowa młodych (48 proc.) uważa, że praca nie powinna zmuszać ich z rezygnowania z innych rzeczy w swoim życiu. 32 proc. chciałoby, by praca zostawiała im więcej wolnego czasu na inne aktywności oraz odpoczynek (to więcej o 4 pp. od badania z 2015 r.). Ponadto, zaledwie 23 proc. jest gotowa do wielkich poświęceń dla swojej pracy (dwa lata wcześniej było to 31 proc.). To oznacza, że dochodzimy do momentu w naszym rozwoju gospodarczym, do jakiego doszły kraje zachodnie na początku lat 90., kiedy na popularności zyskała praca na część etatu, a także telepraca. Przede wszystkim będzie to także oznaczało redukcję liczby godzin przeciętnie przepracowywanych przez Polaków – w 2016 r. przeciętny pracownik przepracował 41 godz., a Europejczyk 37 godz. Jeszcze bardziej dotychczasową pracowitość młodych widać w wśród osób w wieku 15-24 którzy przepracowują w Polsce przeciętnie 39 godz. w tygodniu, gdy w Unii to zaledwie 32.
Stary menadżer vs młody ekspert
Koncentracja młodych na byciu ekspertami połączona z wykształceniem i przekonaniem o braku wspólnego języka ze starszymi, prowadzi i będzie prowadzić do kryzysów w firmach, rosnącej rotacji i frustracji. 28 proc. młodych planujących pracę w korporacjach i urzędach uważa, że starsi mają problem w zrozumieniu młodszych pracowników. Dodatkowo 45 proc. z nich chciałoby skończyć dodatkowe studia podyplomowe, 24 proc. uzyskać doktorat, a 20 proc. MBA. Tylko 8 proc. nie planuje się kształcić. Bardzo dobrze, a nawet zbyt dobrze wykształceni pracownicy będą mieć problem, by porozumieć się z szefami, którzy pod wieloma względami będą dla nich obcy. Dodatkowo, młodzi myślący o pracy na etacie w firmach, od swojego przełożonego oczekują przed wszystkim ponadprzeciętnych zdolności myślenia strategicznego i charyzmy, czyli siły zjednywania sobie ludzi (odpowiednio 68 proc. i 60 proc. odpowiedzi). Ponadto lider powinien skupiać się na rozwoju pracowników (45 proc.), w tym także ich inspirować (44 proc.) oraz podejmować konkretne decyzje, ale w atmosferze dialogu z pracownikami (43 proc.). Ta lista oczekiwań może być trudna do spełnienia bez podniesienia kwalifikacji i kompetencji obecnych zarządców.

Czy młodzi zmienią naszą gospodarkę? Na pewno - twierdzi Deloitte. Wydaje się, że zapowiadają nadanie bardziej socjalnej twarzy polskiemu kapitalizmowi, płaskie struktury zarządzania, ale także powiązane z tym konflikty pokoleniowe w firmach. Pewne jest natomiast to, że debata o straconym pokoleniu już jest za nami. Gospodarki europejskie, w tym Polska, rozwijają się, a zapotrzebowanie na pracowników nigdy nie było tak duże. Młodzi to generacja przyszłości, która narzuci pracodawcom i naszej gospodarce wiele. Krótszy tydzień pracy, czy przemodelowanie biura nie brzmią w końcu tak źle także dla starszych.

(źr. Deloitte)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.