Dodaj ogłoszenie o pracy


Wzrasta poziom wykształcenia polskich biznesmenów

Wzrósł poziom wykształcenia biznesmenów (zwłaszcza kierujących małymi firmami). Są oni bardziej mobilni i innowacyjni, niż byli w przeszłości. Większość jest jednak niechętna rozwijaniu firm na kredyt, chociaż deklarują, że nie boją się ryzyka - wynika z badania właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych, przeprowadzonego przez PKPP Lewiatan i SGH.

 

Właściciele przedsiębiorstw mają paternalistyczny stosunek do pracowników - czują za nich odpowiedzialność, ale są przeciwni, by należeli do związków zawodowych. Zwraca uwagę stosunkowo wysoki poziom zaufania właścicieli firm do innych osób w porównaniu z przeciętną dla społeczeństwa. Większość z niech ufa także wojsku, policji, wymiarowi sprawiedliwości, natomiast niewielu rządowi i parlamentowi. Rzadko ufają organizacjom formalnym, w tym pracodawców i nie chcą do nich należeć. Rzadko gotowi są tworzyć popularne w wielu krajach zachodu sieci przedsiębiorstw. W porównaniu ze stanem przed 12 lat uczestnicy badania deklarują częstsze przestrzeganie prawa gospodarczego. Zdecydowanie popierają oni demokrację, nieliczni akceptują rozwiązania autorytarne. W niewielkim stopniu ich przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe dotknął poprzedni kryzys gospodarczy.

 

Przedsiębiorców zapytano też, co najczęściej utrudnia im uruchomienie i prowadzenie działalności gospodarczej. Wskazywali przede wszystkim na duże obciążenia podatkowe, nadmierną liczbę aktów prawnych, określających zasady prowadzenia działalności gospodarczej, brak przejrzystości prawa, duże wymagania wynikające z przepisów Kodeksu Pracy oraz ogromną liczbę procedur przy zakładaniu przedsiębiorstwa. Badanie właścicieli przedsiębiorstw prywatnych z sektora MŚP zostało przeprowadzone od września 2010 do kwietnia 2011.Objęło grupę 600 przedsiębiorstw i było finansowane przez PKPP Lewiatan, a realizowane przez CBOS. Jest to drugie badanie przedsiębiorców prowadzone przez PKPP Lewiatan i Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH. Poprzednie było 12 lat temu, co daje możliwość opisu zmian środowiska MŚP. Przedmiotem badania były m.in. postawy i systemy wartości właścicieli (kultura ekonomiczna) oraz sytuacja ich przedsiębiorstw.
(źr. PKPP Lewiatan)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.