Dodaj ogłoszenie o pracy


Spadek wartości wskaźnika cen i możliwości przewozowych w transporcie drogowym

Wskaźnik cen transportu zmalał o 1,3 proc. w III kwartale 2016 w porównaniu z II kwartałem 2016 – wynika z 29. wydania Transport Market Monitor (TMM) wydawanego przez Capgemini Consulting oraz Transporeon.



Wskaźnik cen zmalał o 1,3 proc. w III kwartale 2016 (wskaźnik 95,1). W porównaniu z poziomem wskaźnika w ubiegłym roku, w III kwartale 2015 roku, widzimy, że wskaźnik cen jest niższy o 5,5 proc. W III kwartale 2016 wskaźnik możliwości przewozowych spadł do poziomu 84,9 (-3,4 proc.). W porównaniu z III kwartałem 2015, wszystkie misiące III kwartału 2016 wykazały wzrost wskaźnika możliwości przewozowych. Wskaźnik cen oleju napędowego odnotował wzrost drugi kwartał z rzędu i ma wartość 69,9. Wskaźnik ten jest o 2 proc. wyższy niż w II kwartale 2016 roku.

- 2016 pozostaje trudnym rokiem dla firm transportowych. Podobnie jak i w II kwartale, ceny transportu w III kwartale są wyjątkowo niskie. Tylko podczas kryzysu w 2009 roku ceny były nieco niższe, ale i olej napędowy był trochę tańszy, na tej podstawie można zatem stwierdzić, że, wygląda na to, III kwartał jest najgorszym kwartałem dla przewoźników od momentu rozpoczęcia monitorowania rynku transportowego – skomentował Erik van Dort, Dyrektor ds. Łańcucha Dostaw w Capgemini.

- Jednoczesny spadek wartości wskaźnika możliwości przewozowych i wskaźnika cen jest zjawiskiem dość niezwykłym. Kiedy brak pojemności przewozowych nie prowadzi do wzrostu cen, jest to coś nowego, przede wszystkim dla dostawców usług transportowych, w szczególności, gdy cena oleju napędowego ponownie wzrasta. Jednak już od IV kwartału, kiedy to zazwyczaj ceny ponownie idą w górę, będzie bardzo ciekawie obserwować, co się wydarzy w najbliższych miesiącach – podsumował  Peter Förster, Managing Director Transporeon.

Więcej informacji na temat Transport Market Monitora na stronie: www.transportmarketmonitor.com

(źr. Transporeon)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.