Dodaj ogłoszenie o pracy


Rynek pracy oczami studentów – na co liczą młodzi ludzie?

Zaledwie 13 proc. studentów ocenia rynek pracy jako otwarty na młodych. Aż 36 proc. ankietowanych studentów źle ocenia rynek pracy. Według nich pracodawcy wymagają dużego doświadczenia i młodzi ludzie nie mają szans na satysfakcjonującą pracę – wynika z ankiety Praca.pl*, przeprowadzonej wśród studentów.

Ponad połowa ankietowanych uważa, że sytuacja na rynku pracy z punktu widzenia młodych ludzi jest niezbyt dobra. Ich zdaniem możliwości są, ale tylko dla wybranych. Potrzebna jest siła przebicia i znajomości. Czemu tak negatywne oceny stawiają młodzi. Według raportu Hays Global Skills Index wynika, że problem leży w niedopasowaniu kompetencji. Programy studiów nie są dostosowane do aktualnego popytu, absolwenci posiadają wiedzę teoretyczną, brak im natomiast wiedzy praktycznej i doświadczenia. Pracodawcy z kolei niechętnie inwestują w młodych. Szukając kandydata idealnego, wolą zatrudnić kogoś z doświadczeniem. Eksperci Hays Poland przewidują, że liderzy biznesu będą coraz chętniej uczestniczyć w kształceniu przyszłych kadr. Ważne jest również podejście samych studentów – trafny wybór kierunku kształcenia, duża aktywność podczas studiów i szybkie wejście na ścieżkę kariery zawodowej. Na szczęście aż ponad 93 proc. studentów biorących udział w badaniu Praca.pl uważa, że karierę najlepiej rozpocząć jeszcze na studiach. Ponad 55 proc. jest za tym, żeby odbyło się to już na pierwszym lub drugim roku.

Rynek pracy w transporcie – spedycji i logistyce
Patrząc na rynek logistyczny, z obserwacji portalu Pracujwlogistyce.pl wynika, że można odnieść nieco inne wrażenie, iż na rynku pracy w branży transport – spedycja – logistyka sytuacja wygląda nieco lepiej. Firmy coraz chętniej sięgają po młode kadry i inwestują w ich rozwój. Oferują młodym absolwentom coraz to lepsze warunki na starcie, ale też oczekują wysokich kompetencji, jak chociażby dobrej znajomości języków obcych. Oferta skierowana do młodych w branży TSL jest bogata, a też i sami pracodawcy biorą czynny udział w kształceniu przyszłych kadr już na poziomie szkół ponadgimnazjalnych, włączając się w zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół średnich i studentów uczelni wyższych.

Blisko 60 proc. ankietowanych studentów odbyło w ostatnim czasie praktyki. Większość, bo prawie 38 proc., nie wyniosło z nich zbyt dużo, ale nie uznaje tego czasu za całkowicie stracony. 14 proc. badanych twierdzi, że dzięki temu doświadczeniu ma teraz wymarzoną pracę i dużo się nauczyło. Jedynie 12 proc. oceniło swoje praktyki jako bezwartościowe. Co trzeci badany dzięki praktykom rozwinął kompetencje i zdobył cenne doświadczenie. Według ponad połowy respondentów Praca.pl, najważniejsze podczas praktyk jest zdobycie doświadczenia i wiedzy. Studenci doceniają też ambitne zadania oraz możliwość pracy z doświadczonymi ekspertami, natomiast nie liczą na poznawanie nowych osób i budowanie sieci kontaktów biznesowych.

Dodatkowe studia a kompetencje miękkie
Prawie 50 proc. ankietowanych nie planuje podjęcia żadnych dodatkowych studiów. Blisko 35 proc. rozważa studia podyplomowe, 17 proc. studia doktoranckie, a jedynie co dziesiąty student myśli o studiach MBA. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji jest dobrze postrzegane przez pracodawców. Kandydat, który się na to decyduje, jest postrzegany jako osoba, której zależy na ciągłym rozwoju i która jest specjalistą w swoim fachu. Nie można jednakże przesadzić, gdyż mając nawet 5 dyplomów, a żadnego stażu i kompetencji preferowanych przez pracodawców w danej branży, na nic zdadzą się dyplomy i kolejne uczelnie, które zostaną wpisane do CV. Należy pamiętać i podkreślić, że obecnie pracodawcy doceniają nie tylko wiedzę i twarde kompetencje, które są oczywiście podstawą, ale zwracają też nie mniejszą uwagę na umiejętności i kompetencje miękkie, tj. jak chociażby komunikatywność. O tym już niestety nikt nie wspomina, ani Praca.pl, ani firma Hays.

(BT)

*Badanie przeprowadzone we wrześniu 2016 roku, na próbie 511 respondentów.  

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.