Dodaj ogłoszenie o pracy


Kobiety na rynku pracy są dyskryminowane?

Kobiety często pracują w innych zawodach i branżach niż mężczyźni, mają inne wynagrodzenie i czas pracy. Przeciętne wynagrodzenie kobiet jest niższe od wynagrodzenia mężczyzn, również poziom aktywności zawodowej kobiet jest niższy niż mężczyzn – wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego na temat kobiet i mężczyzn na rynku pracy. 

Poziom aktywności zawodowej kobiet jest niższy niż mężczyzn. Między 2012 a 2015 rokiem współczynnik aktywności zawodowej kobiet (ogółem) nieznacznie zwiększył się i w 2015 ukształtował na poziomie 48,6 proc. Dla mężczyzn  wskaźnik zwiększył się nieznacznie do poziomu 65 proc. Cały czas utrzymuje się więc różnica około 16 punktów procentowych (dla porównania w latach 50. odsetek pracujących kobiet w Polsce wyniósł ok. 31 proc., na początku lat 70. przekroczył 40 proc., a 2014 roku zbliżył się do 49). W 2015 r. na 1000 aktywnych zawodowo mężczyzn przypadało – 538 biernych zawodowo, podczas gdy na 1000 aktywnych zawodowo kobiet - przypadało 1056 biernych zawodowo. Ludność bierną zawodowo stanowią głównie kobiety – 61,6 proc. Najwięcej aktywnych zawodowo kobiet jest w wieku 40–49 lat (na 1000 kobiet 831 pracowało bądź poszukiwało pracy), natomiast wśród mężczyzn w wieku 30-34 lat (na 1000 mężczyzn 944 pracowało lub poszukiwało pracy).

Liczba pracujących mężczyzn a pracujące kobiety
Jak wskazuje GUS, w wyniku spadku bezrobocia od 2012 roku znacząco wzrosła liczba pracujących – zarówno kobiet jak i mężczyzn, osiągając odpowiednio w 2015 roku 6,9 mln i 8,8 mln osób. Pomimo spadku bezrobocia w ostatnich latach, to kobiety przeważały wśród bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy – na koniec 2015 r. zarejestrowanych było o 69 tys. więcej kobiet niż mężczyzn. Mężczyźni nieco częściej niż kobiety są zagrożeni bezrobociem długotrwałym. W IV kwartale 2015 r. (według badania BAEL) 31 proc. bezrobotnych mężczyzn i 28 proc. bezrobotnych kobiet pozostawało bez pracy dłużej niż rok. Najwyższa stopa bezrobocia dotyczy osób najmłodszych, a stabilizuje się dla osób powyżej 30 roku życia. Jednakże w grupie najstarszych (55 lat i więcej) bezrobocie jest nieco wyższe wśród mężczyzn, podczas gdy w pozostałych grupach wiekowych jest wyższe wśród kobiet. Stopa bezrobocia jest znacznie niższa wśród osób z wykształceniem wyższym niż wśród posiadających wykształcenie średnie, zasadnicze zawodowe czy podstawowe (dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn). Pomimo lepszego wykształcenia, stopa bezrobocia kobiet była wyższa niż stopa bezrobocia mężczyzn dla wszystkich poziomów wykształcenia. Pracujące kobiety najczęściej posiadają wykształcenie wyższe (42,3 proc. ogółu kobiet pracujących), a następnie policealne i średnie zawodowe (25,7 proc.). Wśród pracujących mężczyzn dominują z wykształceniem zasadniczym zawodowym (32,1 proc.), a potem policealnym i średnim zawodowym (27,8 proc.).

Gdzie pracują kobiety, a gdzie pracują mężczyźni
Blisko 1/3 kobiet pracuje w sektorze publicznym, gdzie zatrudnionych jest niespełna 17 proc. mężczyzn. Wśród kobiet jest wyższy odsetek pracujących najemnie i pomagających bezpłatnie członkom rodzin, a niższy – pracujących na własny rachunek i pracodawców. Kobiety ponad dwukrotnie częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy – blisko 11 proc. spośród nich wykonuje pracę w niepełnym wymiarze. W przypadku kobiet przyczyną tego jest konieczność opieki nad dziećmi lub innymi osobami – co praktycznie nie występuje wśród mężczyzn. Najwyższy odsetek kobiet odnotowano wśród pracowników usług i sprzedawców (66 proc.), specjalistów (62 proc.) oraz pracowników biurowych (60 proc.). Najmniej kobiet pracowało w zawodach: robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (12 proc.) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (14 proc.). Do najbardziej sfeminizowanych sekcji gospodarki narodowej należą: opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja, w których kobiety stanowiły ok. 8 na 10 pracujących.

Kto pracuje dłużej – kobiety czy mężczyźni?
Mężczyźni pracują przeciętnie o 4 godziny dłużej w tygodniu niż kobiety. Wynika to przede wszystkim z tego, że dwa razy wyższy odsetek kobiet niż mężczyzn pracuje w niepełnym wymiarze czasu. 78,8 proc. mężczyzn pracuje przynajmniej 40 godzin tygodniowo, dla kobiet ten odsetek wynosi 65,8 proc. Mniej niż 40 godzin w tygodniu pracuje 27 proc. kobiet i 18,2 proc. mężczyzn. Pracownicy posiadający umowę o pracę na czas określony to grupa o niższej pewności zatrudnienia. Taki typ umowy posiada 27,7 proc. kobiet i 28 proc. mężczyzn. Umowę na czas określony posiada co trzeci pracownik w wieku 25–34 lata i wraz ze wzrostem wieku odsetek osób pracujących na czas określony maleje. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Umowy na czas określony wśród pracowników w wieku 55 lat i więcej doty¬czą częściej mężczyzn (12,2 proc.) niż kobiet (8,5 proc.).

Kobiety zarabiają mniej!
Przeciętne wynagrodzenie kobiet jest niższe niż wynagrodzenie mężczyzn – w październiku 2014 roku różnica ta wyniosła 764 zł. Mężczyźni osiągnęli wynagrodzenie o 9,1 proc. (o 374 zł) wyższe od średniego w skali kraju, natomiast kobiety o 9,5 proc. (o 390 zł) niższe. Największą różnicę w poziomie przeciętnego wynagrodzenia ogółem brutto za październik 2014 r. kobiet i mężczyzn zanotowano w grupie robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (różnica w wynagrodzeniach wyniosła tutaj 69 proc.). Najmniejsze zróżnicowanie wynagrodzeń odnotowano wśród pracowników biurowych, gdzie przeciętne wynagrodzenie kobiet wynosiło 98 proc. przeciętnego wynagrodzenia mężczyzn. W większości sekcji gospodarki narodowej wynagrodzenia kobiet były niższe niż wynagrodzenia mężczyzn. Największą różnice można zaobserwować w działalności finansowej i ubezpieczeniowej, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie kobiety stanowiło 63 proc. przeciętnego wynagrodzenia mężczyzny. Tylko w trzech branżach przeciętne wynagrodzenie kobiet było nieco wyższe niż mężczyzn. Taka sytuacja miała miejsce w Budownictwie, Transporcie i Administrowaniu oraz w działalności wspierającej. GUS podkreśla, że analiza wynagrodzeń skrajnych wskazuje na niewielkie różnice między kobietami i mężczyznami wśród pracowników o najniższych wynagrodzeniach. Natomiast wyraźne różnice występują wśród najlepiej zarabiających. Średnie wynagrodzenie 10 proc. najlepiej zarabiających kobiet stanowiło 77 proc. średniego wynagrodzenia najlepiej zarabiających mężczyzn. W przypadku 5 proc. najlepiej zarabiających ta relacja była jeszcze mniej korzystna i wynosiła 73 proc.

Czytając powyższe zestawienie danych GUS trudno jest mówić o dyskryminacji kobiet na rynku pracy, gdyż to czy kobiety są bardziej czy mniej aktywne zawodowo wynika z wielu czynników, chociażby historycznych i społecznych, tj. zaangażowanie w życie rodzinne czy po prostu inne oczekiwania życiowe od mężczyzn. I to są z reguły wybory kobiet. Jednakże, jeśli spojrzymy już na poziom wynagrodzeń, to wniosek jest jeden - ta sama praca kobiet jest mniej wyceniana niż ta sama praca mężczyzn - a to, już jest dyskryminacją.

Dane do opracowania powyższego zestawienia GUS czerpał z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL, dane pochodzą z IV kwartału każdego roku), obejmującego osoby w wieku 15 lat i więcej, a także z rejestrów bezrobotnych prowadzonych w urzędach pracy oraz z badania struktury wynagrodzeń według zawodów i badania warunków pracy.

(BT/źr. Główny Urząd Statystyczny)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.