Dodaj ogłoszenie o pracy


Prawie 2/3 pracodawców w Polsce planuje rekrutacje specjalistów i managerów

Jak wynika z najnowszego raportu Antal Global Snapshot (badającego dynamikę zatrudniania) - aż 71 proc. pracodawców w Polsce deklaruje, że w chwili przeprowadzania badania, rekrutowało specjalistów i menedżerów, a 68 proc. planuje taką rekrutację w ciągu następnego kwartału.

Tylko 10 proc. respondentów odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy planuje przeprowadzenie redukcji zatrudnienia (jest to spadek o 2 proc. w stosunku do wyników uzyskanych w połowie 2015 roku, w 17. edycji badania). Wzrost, chociaż niewielki, to jednak wyraźnie pokazuje, że polski rynek pracy jest w coraz lepszej kondycji. - To bardzo optymistyczna informacja dla wszystkich kandydatów poszukujących pracy, ale też tych, którzy dopiero rozważają zmianę zatrudnienia. Jest to również wyzwanie dla firm, które poprzez zadbanie o działania w obszarze employer brandingu chcą stać się pracodawcą pierwszego wyboru dla najbardziej utalentowanych specjalistów i menedżerów – twierdzi Artur Skiba, prezes zarządu Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Dane globalne również są dość optymistyczne – aż 70 proc. przedstawicieli firm deklaruje, że w momencie przeprowadzania badania prowadziło rekrutacje, a 68 proc. ma plany na zatrudnianie nowych pracowników w ciągu następnych trzech miesięcy.
Najwięcej ofert pracy jest...
Największą dynamikę zatrudnienia w skali Polski (najwięcej ofert pracy) po raz kolejny wykazały firmy z sektora Usług Wspólnych (SSC/BPO) – aż 91 proc. z nich deklarowało, że w chwili badania przeprowadzało rekrutacje. Jak wynika z odpowiedzi ankietowanych, zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów w sektorze SSC/BPO w kolejnym kwartale będzie nadal bardzo wysokie – 87 proc. firm zamierzało przeprowadzać rekrutacje. - Jak pokazują wyniki najnowszej edycji badania Antal Global Snapshot, sektor SSC/BPO jest niekwestionowanym liderem w zatrudnianiu specjalistów i menedżerów w Polsce, gdzie stale powstają i rozwijają się nowe inwestycje. Największą aktywność rekrutacyjną wykazują firmy wkraczające na rynek, jednak istniejące już centra również rozbudowują swoje struktury. Cały sektor rozwija się bardzo dynamicznie, a firmy zyskują na atrakcyjności w oczach profesjonalistów – komentuje Aneta Jarzębska, team manager Antal SSC/BPO.

Na podstawie deklaracji respondentów z firm IT wynika, że również ten sektor wykazuje się dużą dynamiką zatrudnienia – w momencie przeprowadzania badania 85 proc. organizacji było w trakcie procesów rekrutacyjnych, a 82 proc. planowało kolejne zatrudnienia w ciągu następnych trzech miesięcy. Popyt na specjalistów i menedżerów wykazują też sektory związane z elektroniką i ubezpieczeniami – 83 proc. przedstawicieli sektora Elektronika deklarowało, że w chwili badania było w trakcie rekrutacji. Z kolei 77 proc. firm ubezpieczeniowych planowało zatrudnianie pracowników w ciągu nadchodzącego kwartału, a 73 proc. było w trakcie procesów rekrutacyjnych w momencie przeprowadzania ankiety – wynika z odpowiedzi respondentów. Można wnioskować, że omawiane sektory są bezpieczne i stabilne na polskim rynku pracy, a kandydaci starający się o pracę z tych obszarach nie powinni odczuwać braku interesujących ofert.

Pracownicy sektorów: Księgowość, Motoryzacja czy Bankowość - 70 proc. firm z tych obszarów było w trakcie rekrutacji w chwili, gdy przeprowadzane było badanie. Co więcej, 74 proc. przedstawicieli organizacji z obszaru Księgowość zamierzało zatrudniać nowych pracowników w nadchodzącym kwartale. Jeśli chodzi o sektory Bankowość i Motoryzacja, 68 proc. respondentów deklaruje planowane zatrudnienia. Większość organizacji w momencie przeprowadzania badania Antal Global Snapshot było w trakcie zatrudniania specjalistów i menedżerów – 71 proc. w Polsce, 73 proc. w Europie Wschodniej i 70 proc. na świecie. Pytane o plany na kolejny kwartał deklarowały, że nadal zamierzają rekrutować – 68 proc. z Polski, 69 proc. organizacji z Europy Wschodniej i 68 proc. firm z całego świata.

Według deklaracji pracodawców, zarówno polski rynek pracy, jak i światowy rynek są w dobrej sytuacji. Zgodnie z wynikami najnowszej edycji raportu można przypuszczać, że w kolejnych kwartałach sytuacja będzie się jeszcze bardziej poprawiać – od kilku lat bowiem zauważamy rosnące zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów, niezależnie od sektora i regionu. To pokazuje, że firmy powinny zadbać o pozytywną opinię na rynku. W momencie wzmożonego popytu na pracowników atrakcyjne wynagrodzenie i benefity dodatkowe mogą już nie wystarczyć, aby przyciągnąć do firm najlepszych kandydatów z rynku.
(źr. Antal)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.