Dodaj ogłoszenie o pracy


Trwa hossa na rynku powierzchni magazynowych – raport za I kwartał 2015

Obecnie w budowie jest 600 tys. mkw., w pierwszych miesiącach roku poziom pustostanów spadł poniżej 6 proc., a łączny popyt przekroczył 625 tys. mkw. - wynika z raportu AXI IMMO. Tak dobra sytuacja możliwa jest dzięki wzrostowi produkcji, eksportu i konsumpcji wewnętrznej.
Popyt brutto w I kwartale 2015 r. wyniósł 625 tys. mkw., z czego ponad 390 tys. mkw. stanowiły nowe umowy najmu. Jest to wynik o ponad 25 proc. lepszy w porównaniu z I kw. 2014 r. W I kw. 2015 r. w strukturze najemców przeważali operatorzy logistyczni, choć widoczna była również zwiększona aktywność klientów związanych z branżą DiY oraz sektorem motoryzacyjnym.
Największy popyt w Polsce Centralnej
Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszył się region Polski Centralnej, gdzie popyt wyniósł 152 tys. mkw. Wysoki wolumen transakcji odnotowano również w okolicach Warszawy (120 tys. mkw.) i na Górnym Śląsku (95 tys. mkw.). Najwięcej nowych umów najmu zostało podpisanych w Poznaniu (74 tys. mkw.).  - Pierwszy kwartał po stronie popytu należał do dojrzałych rynków oraz mniejszych regionów, takich jak Rzeszów czy Szczecin. Warto zaznaczyć, że znaczną cześć popytu wynoszącą ok. 15 proc. stanowiły ekspansje. Świadczy to o dobrej koniunkturze i rozwoju najemców - komentuje Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO.
Lublin i Rzeszów regionem logistycznym
Od początku roku do użytku oddanych zostało 278 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Wolumen łącznej podaży wynosi obecnie 9,1 mln mkw. Po pierwszym kwartale najwięcej powierzchni w budowie, w tym spekulacyjnej, pozostaje w regionie Wrocławia (101 tys. mkw.). Poza głównymi regionami widoczna jest zwiększona aktywność deweloperów na mniejszych rynkach. W Szczecinie, Lublinie i Rzeszowie w budowie jest blisko 100 tys. mkw. - Jednym z motorów napędowych aktywności deweloperskiej jest niski poziom pustostanów w większości regionów. Coraz liczniejsza grupa najemców z różnych branż potrzebuje powierzchni od zaraz. Deweloper, który dysponuje wolną powierzchnią, zyskuje istotną przewagę konkurencyjną. Atut ten był ważnym czynnikiem przy wynajmach w Piotrkowie Trybunalskim i okolicach Warszawy w ostatnim kwartale  – mówi Renata Osiecka z AXI IMMO.
Coraz więcej powierzchni spekulacyjnych
W większości regionów poziom pustostanów spadł i na koniec marca 2015 r. wyniósł 5,7 proc. Największy spadek pustostanów miał miejsce w Polsce Centralnej, zwłaszcza w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie z 14,2 proc. na koniec 2014 r. obniżył się do poziomu poniżej 5 proc. Na rynku brakuje modułów powyżej 10 tys. mkw. W kolejnych miesiącach nieznacznego wzrostu poziomu pustostanów możemy spodziewać się we Wrocławiu, gdzie ponad 40 proc. realizowanych projektów stanowi powierzchnia spekulacyjna. - W perspektywie długoterminowej w regionie Polski Centralnej niski poziom pustostanów utrzyma się w Łodzi, gdzie w strukturze najemców znaczną cześć stanowią firmy produkcyjne, przy czym zauważalny jest brak realizacji typowo spekulacyjnych. Natomiast w przypadku Piotrkowa Trybunalskiego i Strykowa, gdzie większość umów ma charakter krótkoterminowy, a w strukturze najemców przeważają operatorzy logistyczni, poziom pustostanów będzie się zmieniał – wymienia Renta Osiecka z  AXI IMMO.
Czynsze na stabilnym poziomie
Czynsze w większości regionów w pierwszych miesiącach roku pozostały na stabilnym poziomie; niewielki spadki odnotowano na Górnym Śląsku i w Poznaniu. W najbliższych miesiącach tendencję do minimalnych obniżek możemy obserwować w regionie Wrocławia oraz na terenie Warszawy.
Wyniki za pierwszy kwartał pozwalają stawiać optymistyczne prognozy na następne miesiące br. Obecnie nowe projekty inwestycyjne realizowane są we wszystkich głównych lokalizacjach magazynowych kraju. Większość uruchamianych projektów ma przynajmniej jednego zabezpieczonego najemcę, ale znaczna cześć jest budowana spekulacyjnie.
AXI IMMO

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.