Dodaj ogłoszenie o pracy


Najbardziej agresywni kierowcy świata – to...

W dyskusjach o kulturze jazdy po polskich drogach, wiele mówi się o agresywnych zachowaniach naszych kierowców, ale jak wskazuje najnowsze badanie LeasePlan, to wcale nie Polacy wiodą prym w tych niechlubnych statystykach. Kierowcy z Wielkiej Brytanii, Francji i Czech doświadczają najwięcej agresywnych zachowań na drodze. 7 na 10 kierowców doświadczyło tam wrogich gestów a przynajmniej co drugi spotkał się z przekleństwami i blokowaniem drogi.

Badanie kierowców przeprowadził TNS na zlecenie LeasePlan, firmy specjalizującej się w usługach zarządzania flotą. W ankiecie online udział wzięło ponad 3 tysiące kierowców flotowych z 20 krajów. Jednym z badanych aspektów było agresywne zachowanie na drodze. Okazuje się, że z agresją najczęściej spotykają się kierowcy z Wielkiej Brytanii a najrzadziej kierowcy z Turcji. Polscy kierowcy znaleźli się dopiero na 18 miejscu zestawienia.

Miejsce

Kraj

Wrogie gesty

Przekleństwa

Blokowanie drogi

1.

Wielka Brytania

76%

53%

73%

2.

Francja

73%

44%

42%

3.

Czechy

70%

40%

72%

18.

Polska

24%

31%

35%

(Źr. Tabeli: LeasePlanMobilityMonitor)

W TOP10 najbardziej agresywnych kierowców znalazły się jeszcze takie kraje jak Niemcy, Indie, Belgia, Włochy, Stany Zjednoczone, Australia i Luksemburg.
Kierowcy samochodów firmowych zostali zapytani też o inne aspekty dotyczące bezpiecznej jazdy. Według respondentów najbardziej irytującymi zachowaniami na drodze jest  nie zachowywanie przez innych użytkowników drogi bezpiecznej odległości od poprzedzającego samochodu (24 proc.), zbyt powolna jazda (20 proc.) i zajeżdżanie drogi (17 proc.). Polscy kierowcy najbardziej irytują się, gdy ktoś zajeżdża im drogę (32 proc.).

Bezpieczeństwo na drodze
Połowa ankietowanych kierowców leasingowych, którzy wzięli udział w globalnych badaniach LeasePlan MobilityMonitor przyznała, że firmy dla których pracują skupiają się na bezpieczeństwie kierowców. - Pomagamy fleet mangerom promować bezpieczne zachowania na drodze wśród kierowców. W tym roku w Polsce uruchomiliśmy program „Safe Plan”, który angażuje użytkowników i  pomaga zrozumieć, że zmiana zachowań podczas jazdy pojazdem jest niezbędna dla  bezpieczeństwa. Chcemy też pokazać przedsiębiorcom, że dzięki bezpiecznej jeździe mogą minimalizować koszty utrzymania floty, zmniejszając ilość szkód komunikacyjnych, a co za tym idzie zyskując korzystniejsze warunki ubezpieczenia floty. Idąc dalej, jeżdżąc bezpiecznie jeździmy również bardziej ekonomicznie, dzięki czemu zmniejsza się zużycie paliwa - mówi Artur Sulewski, dyrektor handlowy, LeasePlan Fleet Management Polska.
Prawie jedna trzecia respondentów (30 proc.) zadeklarowała, że mogą oni uczestniczyć w kursach i warsztatach bezpiecznej jazdy. Prawie taka sama liczba kierowców (29 proc.) otrzymuje regularnie od swoich pracodawców wskazówki dotyczące odpowiedniego zachowania na drodze.
(źr. LeasePlan Fleet Management Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.