Dodaj ogłoszenie o pracy


Colliers International o prognozach inwestycyjnych' 2014

Inwestorzy globalni zwrócą się w stronę zagranicznych rynków drugiego szczebla w poszukiwaniu nowych możliwości inwestycyjnych. Według przewidywań Colliers International gospodarka światowa będzie w 2014 r. rosnąć powoli, zaś PKB większości krajów pozostanie poniżej pięciu procent. Ta i inne opinie zawarte są w raporcie zatytułowanym „25 Predictions for 2014” (25 przewidywań na 2014 rok) zapowiadającym również ekspansję na rynki drugiego szczebla, na których globalni inwestorzy będą poszukiwać nowych możliwości.

- Spodziewamy się, że inwestorzy z całego świata będą zwracać się w stronę wschodzących zagranicznych rynków. W Europie inwestorzy skoncentrują się na Niemczech, Polsce, Hiszpanii i Irlandii, zaś inwestorzy z Chin będą kierować się w stronę Europy i obu Ameryk – przewiduje K.C. Conway, główny ekonomista Colliers International. - W Stanach Zjednoczonych rosnące stopy procentowe mogą wpłynąć na wzrost kosztów kapitału, stanowiąc zachętę dla inwestorów do skierowania uwagi na rynki drugiego szczebla, takie jak Charlotte, Tampa, Indianapolis czy Memphis.

Najważniejsze punkty raportu firmy Colliers „25 Predictions for 2014”:
•    Europejska gospodarka wyjdzie z recesji, wzmocnieniu ulegną inwestycje: Osłabienie kryzysu zadłużenia w Europie przyczyni się do znaczącego wzrostu popytu, a tym samym poprawy gospodarki w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w Niemczech i Hiszpanii. Doda to więcej pewności inwestorom z Wielkiej Brytanii, co przełoży się na wzrost PKB o nawet 2,5%.
•    Poprawa infrastruktury i urbanizacja na Bliskim Wschodzie: Gospodarki Bliskiego Wschodu odnotują wzrosty, poza przemysłem naftowym. Colliers przewiduje znaczące inwestycje państw Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej, jak również rozwój infrastruktury postępujący wraz z rosnącą urbanizacją regionu.
•    Wzrost rynku powierzchni biurowych w głównych centrach finansowych Azji: Ceny wynajmu powierzchni biurowych w Azji są obecnie ustabilizowane, przewiduje się, że mogą one wzrosnąć o ok. 5% w 2014 r. w pięciu głównych centrach finansowych, czyli w Hongkongu, Szanghaju, Singapurze, Seulu i w Tokio. Inwestorzy z Chin będą zainteresowani bardziej odległymi rynkami, poszukując możliwości inwestycyjnych w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi, m.in. w Londynie, Nowym Jorku czy Sydney.
•    Nowe prawo w Indiach przyczyni się do zwiększenia transparentności: Nowa polityka rządu zapewni przejrzystość przepisów regulujących rynek nieruchomości w Indiach, co może przynieść znaczące zmiany w tej branży w 2014 r. W nadchodzącym roku również sektor powierzchni biurowych odnotuje zwiększenie popytu i cen najmu o 10-16 procent.
•    Ożywienie w branży budowlanej w Nowej Zelandii, wzrost inwestycji krajowych w Australii: W Nowej Zelandii rozwój sektora budowlanego obejmie powierzchnie biurowe i centra handlowe, odpowiadając zarówno na zapotrzebowanie rynków podstawowych jak i na obawy dotyczące bezpieczeństwa starszych budynków w związku z zagrożeniem trzęsieniem ziemi. W Australii, gdzie niegdyś dominowali inwestorzy zagraniczni, większość rynku przejęli obecnie inwestorzy krajowi, obsługując ponad 70% sprzedaży.
•    Stopy procentowe i ceny mieszkań wrosną, jednak PKB Stanów Zjednoczonych będzie rósł powoli: Inwestorzy na całym świecie oczekują na wieści z Rezerwy Federalnej USA o obniżeniu stóp procentowych. Decyzja ta będzie miała wpływ na rynki na całym świecie, jednak gospodarka Stanów Zjednoczonych będzie rosła w wolnym tempie, poziom PKB wyniesie ok. 2%. Sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie się nadal poprawiać, niektóre ceny mogą wzrosnąć nawet o 9%. Sektor przemysłowy okaże się liderem na rynku nieruchomości, do czego przyczynią się plany przedsiębiorców w zakresie rozwoju łańcucha dostaw po zakończeniu rozbudowy Kanału Panamskiego w przyszłym roku.    

- Coraz bliższe zakończenie rozbudowy Kanału Panamskiego w 2015 r. przyniesie kolejne zmiany w Stanach Zjednoczonych w nadchodzącym roku, spowoduje to bardzo dże zmiany w globalnym łańcuchu dostaw – twierdzi Conway. – Amerykańskie porty zyskają na zwiększonym ruchu po otwarciu kanału. Stworzy to nowe możliwości rozwoju dla przemysłu.

(Więcej informacji, a także pełen 9-stronicowy raport (tylko w języku angielskim) można znaleźć pod adresem: http://viewer.zmags.com/publication/798f3b22#/798f3b22/1)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.