Dodaj ogłoszenie o pracy


Wolnych powierzchni magazynowych coraz mniej

Firma Colliers International podsumowała aktywność na rynku powierzchni magazynowych w trzecim półroczu 2013. Obecnie w budowie znajduje się około 358 tys. m² nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 83 proc. zostało już wynajęte. W związku z powyższym należy spodziewać się stopniowego spadku współczynnika powierzchni niewynajętych, czego prawdopodobnym skutkiem będzie niewielka tendencja wzrostowa czynszów na wybranych rynkach. - Niektórzy deweloperzy rozważają także rozpoczęcie inwestycji spekulacyjnych w wybranych regionach, charakteryzujących się niskim poziomem dostępnych powierzchni magazynowych, takich jak Wrocław czy Poznań – komentuje Maciej Chmielewski, Dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

Podsumowanie trzech pierwszych kwartałów i prognozy na resztę roku według Colliers International: ZARYS  OGÓLNY • Na koniec III kwartału 2013 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęła poziom blisko 7,7 mln m2, co w porównaniu z końcem czerwca br., stanowi wzrost o ponad 144 tys. m2. Wynik ten jest dwukrotnie wyższy od wzrostu odnotowanego w  II kwartale, kiedy do użytku oddano około 70 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. • Wolumen transakcji zawartych w ostatnich trzech miesiącach ukształtował się na nieco niższym poziomie niż w II kwartale i wyniósł ok. 446 tys. m². Większość odnotowanego popytu stanowiły nowe umowy (63%), natomiast na renegocjacje przypadło 37% aktywności najemców. • W okresie lipiec – wrzesień 2013 zaobserwowano niewielki spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych, który obniżył się do poziomu 10,2% (w porównaniu z 10,5% na koniec czerwca br.). • Stawki czynszów zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach magazynowych utrzymały się na poziomach zbliżonych do odnotowanych w ubiegłym kwartale.

PODAŻ

• Warszawa – w III kwartale br. na warszawski rynek magazynowy dostarczono 35 tys. m2, z czego większość (27 tys. m2) znajdowała się w warszawskiej strefie II, a pozostała część (8 tys. m2) w strefie I. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech warszawskich strefach wyniosła na koniec września 2013 r. ok. 2,69 mln m2. Obecnie w budowie pozostaje około 35 tys. m2, z czego wynajęte zostało 44%.

• Polska Centralna – ostatnie trzy miesiące nie przyniosły znacznych zmian w podaży nowoczesnej powierzchni magazynowej, która pozostała na poziomie ok. 1 mln m2. Wzrost podaży o 61 tys. m2 spodziewany jest w 2014 r., na kiedy zaplanowano oddanie dwóch projektów firmy Panattoni.

• Poznań – podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Poznaniu utrzymuje się na niezmienionym poziomie około 901 tys. m2. Powierzchnia w budowie wyniosła na koniec września 2013 r. ok.  69,5 tys. m2.

• Górny Śląsk – na koniec III kwartału 2013 r. wielkość tego drugiego co do wielkości rynku magazynowego w Polsce wyniosła 1,48 mln m2. W porównaniu do stanu na koniec półrocza, odnotowano wzrost zasobów powierzchni o 28,8 tys. m2.

• Kraków – całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej ukształtowała się na poziomie 158,6 tys. m2, co w porównaniu z poprzednim kwartałem stanowiło wzrost o 9,1 tys. m2. Obecnie na krakowskim rynku nie ma projektów w budowie.

• Wrocław – w ciągu ostatnich trzech miesięcy oddano tu do użytku ok. 42,6 tys. m2 i aktualnie Wrocław dysponuje 819,2 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. W budowie znajduje się ok. 42 tys. m2.

• Gdańsk – w minionym kwartale na gdański rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej dostarczone zostało 6,6 tys. m2. W budowie pozostaje jeden projekt o całkowitej powierzchni 24,6 tys. m2 (hala powstająca w ramach kompleksu SEGRO Logistic Park Gdańsk), który został już w całości wynajęty przez jednego najemcę.

• Toruń / Bydgoszcz – od początku roku podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej utrzymywała się na niezmienionym poziomie, natomiast w minionym kwartale uległa ona zwiększeniu o 14 tys. m2 w wyniku modernizacji istniejącego obiektu w Bydgoszczy. Aktualnie na tym rynku nie ma projektów w budowie.

• Szczecin – na tym najmniejszym z analizowanych rynków podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej pozostała bez zmian w porównaniu z ubiegłym kwartałem i wyniosła 48,7 tys. m2. Zwiększenie podaży o około 13 tys. m² powinno nastąpić w przyszłym roku wraz z planowanym ukończeniem kolejnego etapu North-West Logistic Park.  

1 strona z 2
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.