Dodaj ogłoszenie o pracy


Outsourcing pracowników niższego szczebla w obszarze wsparcia produkcji

Z roku na rok, liczba zakładów produkcyjnych korzystających z outsourcingu usług w Polsce wzrasta. 76% firm uważa, że w ten sposób zwiększa elastyczność zasobów na produkcji, a 49%, że redukuje koszty – tak wynika z wewnętrznego badania firmy outsourcingowej Exact Systems.

- Lista korzyści ze współpracy z firmą outsourcingową jest bardzo długa. Poza zwiększeniem elastyczności zasobów oraz redukcją kosztów, które dla naszych klientów są najważniejsze, zewnętrzny partner zwiększa także jakość wytwarzanych produktów. Wynika to z faktu, że są to firmy wyspecjalizowane w konkretnym obszarze, w którym posiadają bogate doświadczenie i kompetencje. Koszt ich wynajęcia jest dużo niższy niż zatrudnienia i wyszkolenia nowego pracownika, a efektywność często większa – mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems.

Najwięcej firm korzysta z outsourcingu w obszarze wsparcia produkcji (78%) i pracach okołoprodukcyjnych (53%). Ponad jedna czwarta zakładów produkcyjnych zleca także firmom zewnętrznym logistykę (27%), a 22% kontrolę jakości. Badanie przeprowadzone przez Exact Systems wykazało również, że większość firm outsourcinguje pracowników niższego szczebla (98%). Z usług specjalistów i pracowników z uprawnieniami korzysta jedynie 11% respondentów. Rzeczywiście, najczęściej wypożyczamy pracowników fizycznych. Jednak rokrocznie rośnie grupa klientów, którzy zwracają się do nas z prośbą o pomoc w uzupełnieniu braków w kadrze specjalistów lub inżynierów.-  Dlatego też już na stałe w portfelu naszych usług wpisała się pozycja outsourcingu personelu – wyjaśnia Paweł Gos.

W okresie najbliższych 3 miesięcy większość zapytanych klientów Exact Systems przewiduje, że liczba usług outsourcingowych pozostanie na niezmienionym poziomie (73%), zaś co jedenasty przedstawiciel firmy planuje ich zwiększenie (9%). Zdaniem Jacka Opali, dyrektora ds. rozwoju i sprzedaży w Exact Systems, takie wyniki mogą być prognostykiem stabilizacji produkcji i zatrudnienia w polskich zakładach produkcyjnych. - W badaniu, które przeprowadziliśmy w czerwcu br., również podobna liczba respondentów, ponad 80%, zadeklarowała, że utrzyma lub zwiększy poziom usług outsourcingowych. Widzimy zatem, że firmy już nie obawiają się tak bardzo powrotu dekoniunktury i dążą do uelastycznienia swojego biznesu. Outsourcing usług ma im pomóc w realizacji tego celu, m.in. poprzez szybsze reagowanie na nieprzewidziane wcześniej czynniki zewnętrzne oraz redukcję kosztów – podsumowuje Opala.

za info Exact System

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.