Dodaj ogłoszenie o pracy


Dane ze strefy euro dają nadzieję na lepszą II połowę roku

Niemiecka gospodarka nas ratuje? Dynamika produkcji przemysłowej rozczarowuje, na szczęście dane ze strefy euro dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku. Po wtorkowych nie najlepszych danych z polskiej gospodarki, już czwartkowe odczyty indeksów menedżerów logistyki dla krajów strefy euro przynoszą powiew optymizmu.

– Pozytywnym sygnałem dla polskich przedsiębiorców jest przede wszystkim istotnie większy od oczekiwań – 49 pkt wobec oczekiwanych 48,5 pkt – wzrost wskaźnika PMI niemieckiego sektora przemysłowego – twierdzi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. – W czasie gdy popyt wewnętrzny oraz inwestycje publiczne i prywatne ciągną nas w dół, w zasadzie jedynym motorem polskiego wzrostu gospodarczego pozostaje eksport netto. Dlatego, chociaż najbliższe miesiące wciąż będą trudne, lepsze wyniki gospodarcze u naszego największego partnera handlowego przełożą się w kolejnych kwartałach na poprawę sytuacji w Polsce – dodaje Kozłowski. Przypomina też, że w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła w naszym kraju o 2,7 proc., przy oczekiwaniach na poziomie 2,8 proc. – Słabość polskiej gospodarki potwierdza także spadek wskaźnika PMI dla przemysłu, który w kwietniu osiągnął najniższy poziom od 45 miesięcy – komentuje Kozłowski.

W jego opinii długotrwale utrzymujący się słaby popyt konsumpcyjny sprawia, że przedsiębiorcy zmuszeni są znacząco obniżać ceny wytwarzanych przez siebie produktów. Świadczy o tym większy od spodziewanego spadek indeksu cen produkcji sprzedanej przemysłu. – Występująca presja dezinflacyjna zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na jej najbliższym posiedzeniu – kończy ekspert Pracodawców RP.

(źr. Pracodawcy RP)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.