Dodaj ogłoszenie o pracy


Jaki będzie rok 2013 dla rynku nieruchomości komercyjnych?

 

Na rynku powierzchni biurowych przewiduje się, że aktywność najemców pozostanie na podobnym poziomie co w roku ubiegłym tzn. 900 tys. m2. Zwiększy się znacznie, bo aż o 40 proc, podaż powierzchni biurowych zarówno w Warszawie jak i miastach regionalnych. W związku z tym możemy być świadkami rosnącej ilości wolnej powierzchni, co  w konsekwencji, może przełożyć się na spadek stawek czynszu.

 

Na rynku powierzchni magazynowych w dalszym ciągu zainteresowaniem będą się cieszyć powierzchnie na Śląsku, we Wrocławiu, Warszawie i  Poznaniu. Najbardziej popularne  będą umowy typu pre-let oraz BTS. Nie przewidujemy natomiast inwestycji o charakterze spekulacyjnym. Współczynnik  powierzchni niewynajętej będzie się natomiast obniżał. Stawki czynszów pozostaną na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Niewielki wzrost możemy natomiast zaobserwować w regionach, gdzie  współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na poziomie poniżej 10 proc.

 

Rynek powierzchni handlowych w Polsce jest już stosunkowo nasycony. Obecnie w budowie znajduje się ok. 750 tys. m² powierzchni, a według prognoz, w 2013 roku przybędzie ok. 550 tys. m² nowej powierzchni. Współczynnik powierzchni niewynajętej w głównych polskich aglomeracjach utrzymuje się na poziomie poniżej 5 proc. Najmniej dostępnej powierzchni znajduje się w Szczecinie i w Warszawie. Rynek polski jest nadal interesujący dla marek międzynarodowych. W 2013 roku na polski rynek wejdzie kultowa amerykańska firma Abercrombie & Fitch.

 

Całkiem dobrze zapowiada się również rynek inwestycji. Spodziewamy się, że w 2013 roku polskie nieruchomości komercyjne najlepszej jakości będą się cieszyć niezmiennym zainteresowaniem zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i banków finansujących. Większy problem  będą miały ponownie nieruchomości gorszej jakości, ze względu na ich niską płynność z uwagi na nieznaczne zainteresowanie potencjalnych kupujących. Jest to w znacznej mierze warunkowane trudnością z pozyskaniem finansowania dłużnego oraz oczekiwaniami finansowymi sprzedających. Przewidujemy, że wolumen transakcji w 2013 roku osiągnie poziom zbliżony do ubiegłego roku, czyli ok. 2.0 – 2.5 mld EUR.

 

Autor komentarza: Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający w Colliers International w Polsce

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.