Dodaj ogłoszenie o pracy


Studenci patrzą optymistycznie na rynek pracy w logistyce – wynika z ankiety TNT!

Młodzi ludzie u progu rozpoczęcia kariery zawodowej kierują się głównie profilem działalności firmy a także opinią rynkową – to wnioski ankiety, którą przeprowadziła firma kurierska TNT Express wśród studentów podczas Logistycznych Targów Pracy, które odbyły się w kwietniu na Politechnice Warszawskiej. Wymarzony pracodawca to taki, który proponuje jasną ścieżkę rozwoju kariery, dostęp do szkoleń oraz ma globalny zasięg działania.
Przeważa optymizm
Wyniki ankiety wskazują, ze młodzi ludzie pozytywnie oceniają swoją sytuację na rynku pracy - 53 procent ankietowanych wyraziło optymizm pod względem możliwości znalezienia pracy stosownie do posiadanych kwalifikacji. Zderzenia z rynkiem obawia się 7 proc. badanych. Większość badanych (49 proc.) chciałoby podjąć pracę w obszarze dystrybucji i magazynowania, a niemal co czwarty - w sprzedaży lub obsłudze klienta. Blisko 90proc. ankietowanych deklaruje znajomość języka angielskiego przynajmniej na poziomie średniozaawansowanym
- Warunkiem satysfakcjonującej pracy jest zamiłowanie do niej i zainteresowanie branżą. To z pewnością domena młodych logistyków, którzy, zapytani o najważniejsze dla branży w Polsce wydarzenia ostatniej dekady, bezbłędnie je wskazali – komentuje wyniki ankiety Rafał Dziura, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu TNT Express Poland
Najważniejsze wydarzenia w oczach studenta
Za najważniejsze wydarzenia ostatniego dziesięciolecia młodzi ludzie uznali wejście Polski do strefy Schengen i związane z akcesją otwarcie granic. Wskazywali również na rewolucję technologiczną i wdrożenie nowoczesnych technologii informatycznych, pozwalających na lepsza mobilność firm na rynku. W kontekście najważniejszych zjawisk podkreślano inwestycje zagraniczne, a także rozwój infrastruktury operacyjnej i drogowej w Polsce. Za ważne wydarzenie dla branży uznano organizację w Polsce mistrzostw piłkarskich Euro2012.
Młodzi ludzie starają się również obserwować swoich przyszłych pracodawców – w ankiecie wykazali się szczegółową wiedzą nt. TNT, kojarząc firmę m.in. ze zwycięstwami w programie Operator Logistyczny Roku.
– Cieszymy się, że dla tak aktywnych ludzi jesteśmy jednym z preferowanych pracodawców – dodaje Rafał Dziura. – Oferujemy tak poszukiwaną przez nich globalność w działaniu, rozpoznawalną markę o dobrej opinii, systemy wspierające ich rozwój zawodowy.
Badanie objęło 118 studentów uczelni państwowych i niepublicznych m.in. z Chorzowa, Poznania, Szczecina, Wałbrzycha, Warszawy – głównie kierunków logistycznych, przeprowadzono je metodą ankietową w dn. 7-8 kwietnia 2011.
(źr. TNT)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.