Dodaj ogłoszenie o pracy


Korekta wysokości składek ZUS przez pracodawcę

Jakie są skutki korekty wysokości składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne przez pracodawcę dla rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych?

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej co roku ogłasza wysokość rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe obowiązującej w danym roku podatkowym. O przekroczeniu tej podstawy w danym roku pracownik powinien powiadomić pracodawcę, tak by pracodawca mógł prawidłowo wywiązać się z obowiązków płatnika składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Jakie są zatem podatkowe konsekwencje złożenia takiego oświadczenia miesiąc za wcześnie. Na potrzeby dalszej analizy, przyjmijmy, że pracownik złożył oświadczenie w roku 2009, z którego to oświadczenia wynikało, że jego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w listopadzie 2009r. przekroczy roczną kwotę graniczną. W związku z tym za miesiąc listopad pracodawca opłacił składki na ubezpieczenie społeczne od obniżonej podstawy. Obecnie okazało się, że za listopad należało rozliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od wyższej podstawy. Pracodawca, ze względu na nieprawidłowe ustalenie wysokości należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne w roku 2009 dokona aktualnie (tj. przy wypłacie pracownikowi wynagrodzenia należnego za miesiąc marzec 2012r.) dodatkowego potrącenia składki na ubezpieczenie społeczne oraz zwróci nadpłatę składki zdrowotnej w kwocie (9%). Z uwagi na fakt, iż składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne podlegają uwzględnieniu przy wyznaczaniu dochodu do opodatkowania oraz kwoty należnego podatku w odmienny sposób, poniżej przedstawiono zasady postępowania w zależności od rodzaju składki.

 

Składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe
Z brzmienia art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o PDOF wynika, że podstawę obliczania podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9 (dla stosunku pracy) po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika (...) od przychodu podlegającego opodatkowaniu. Mając na uwadze fakt, iż potrącenie zaległej składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne nastąpi w roku podatkowym 2012 wielkość tej składki powinna być uwzględniona w rozliczeniu za miesiąc marzec 2012. Tym samym, pracodawca pomniejsza wynagrodzenie wypłacone w miesiącu marcu 2012r. o wysokość składki na ubezpieczenie społeczne należne za ten miesiąc oraz o wysokość dopłaty powstałej na skutek błędnego określenia wysokości składki w roku 2009. Wysokość dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe, jako potrącona w roku podatkowym 2012, powinna być uwzględniona w informacji PIT-11 przekazywanej pracownikowi za rok 2012.

 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne
Stosownie do brzmienia art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o PDOF podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (…). Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki (por. art. 27b ust. 2 ustawy o PDOF).

 

W analizowanej sytuacji doszło do powstania nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wskutek pobrania przez pracodawcę składki wyliczonej w oparciu o błędnie ustaloną podstawę wymiaru. Zasadnym jest, by płatnik w rozliczeniu wynagrodzenia pracownika za miesiąc marzec 2012r. dokonał zwrotu całej nadpłaconej przez pracownika kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Odpowiednio do brzmienia art. 45 ust. 3a ustawy o PDOF jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Kwota tego zwrotu powinna być wykazana w pozycji 106 na formularzu PIT-37/ pozycji 170 na formularzu PIT-36.

 

Podsumowując, wysokość dopłaty składki na ubezpieczenie społeczne potrąconej z wynagrodzenia  pracownika należnego za miesiąc marzec 2012 powinna być uwzględniona przy kalkulacji podstawy opodatkowania za miesiąc marzec 2012r., a tym samym uwzględniona w rozliczeniu podatkowym za rok 2012. Pracodawca powinien również poinformować pracownika o konieczności doliczenia w zeznaniu podatkowym składanym przez pracownika za rok podatkowy 2012 do należnego podatku dochodowego za ten rok wartość zwróconej składki na ubezpieczenie zdrowotne w części podlegającej odliczeniu od podatku tj. kwocie stanowiącej 7,75% podstawy wymiary składki. Pracownik dokonując rocznego rozliczenia podatku dochodowego powinien powiększyć kwotę należnego podatku dochodowego za rok 2012 o kwotę zwróconej składki na ubezpieczenie zdrowotne podlegającej uprzednio odliczeniu od podatku dochodowego.

 

Autor: Agnieszka Sakowska ECDDP Sp. z o.o

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.