Dodaj ogłoszenie o pracy


Rewolucja w umowach o pracę?

Już 22 listopada 2018 roku czeka nas zmiana w prawie pracy. Według niej niektóre umowy o pracę zawarte na czas określony automatycznie przekształcą się w umowy stałe, czyli na czas nieokreślony.

Dlaczego zmiana nastąpi akurat tego dnia? Od 22 lutego 2016 roku pracodawców i pracowników ob-owiązuje tzw. limit 33/3. Dla przypomnienia, limit 33/3 stanowi, że okres zatrudnienia na podstawie jednej umowy o pracę na czas określony lub kilku takich umów z jednym pracodawcą nie może prze-kraczać 33 miesięcy. Z kolei łączna liczba tych umów nie może być wyższa niż 3.

W praktyce oznacza to, że 21 listopada 2018 roku miną dokładnie 33 miesiące od czasu wprowadze-nia limitu. Według niego umowy o pracę na czas określony zawarte przed 22 lutego 2016 roku (włącz-nie z tym dniem) i trwające nadal, przekształcą się 22 listopada w umowy na czas nieokreślony. Co więcej, ta zmiana nie wymaga sporządzenia aneksu do umowy, ponieważ wynika z przepisów prawa.
Jedną z cech umów bezterminowych jest to, że pracodawca nie może jej wypowiedzieć bez wyraźne-go powodu. Chcąc rozstać się z pracownikiem zatrudnionym na czas nieokreślony, trzeba w wypo-wiedzeniu podać przyczynę takiej decyzji.

Część pracowników, mając na uwadze limit 33/3, zastanawia się, czy pracodawcy nie zdecydują się na zwolnienia. Sytuacja, w której przed 22 listopada doszłoby do masowych zwolnień, jest moim zda-niem nierealna. Pracodawcy mieli aż 33 miesiące na przygotowanie się do wejścia w życie nowego przepisu.
Limit 33/3 nie ma natomiast zastosowania w następujących przypadkach umów na czas określony:
●    w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
●    w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym;
●    w celu wykonywania pracy przez okres kadencji;
●    w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie;
jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowa-nia i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

(opr. Aneta Socha-Jaworska, ekspert kadrowo-płacowy w firmie inFakt)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.