Dodaj ogłoszenie o pracy


Paczki świąteczne dla pracowników - czy należy płacić podatek i ZUS od prezentów?

W związku ze zbliżającymi się świętami, pracodawcy przymierzają się do obdarowania pracowników paczkami świątecznymi czy też bonami świątecznymi. W związku z tym, powstają wątpliwości czy świadczenia te podlegają opodatkowaniu po stronie pracowników oraz czy stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społecznie oraz zdrowotne, a także czy każde takie świadczenie może stanowić koszt pracodawcy. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi, na najczęściej pojawiające się w praktyce pytania.

Jeśli pracodawca wręczy pracownikom paczki, czy pracownik będzie musiał zapłacić od ich wartości podatek dochodowy oraz odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Przychodem pracownika ze stosunku pracy jest nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (por.  art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: ustawa o PDOF). Tym samym, wartość pieniężna przyznanych pracownikom paczek mikołajkowych czy bonów świątecznych, stanowi dla nich przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W zależności od faktu czy świadczenie to zostało sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy czy też ze środków pochodzących z ZFŚS będzie można rozważyć zastosowania zwolnień od opodatkowania przewidzianych przepisami ustawy o PDOF.
Sposób finansowania tych podarunków wpływa również na możliwość wyłączenia lub nie wartości tych świadczeń z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Jeśli świąteczne podarunki finansowane są ze środków obrotowych pracodawcy, to czy wartość otrzymanego świadczenia stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy oraz podlega opodatkowaniu i uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?

Jak wskazano powyżej przychodem pracownika ze stosunku pracy jest również wartość paczek czy bonów przekazywanych z różnych okazji. Z uwagi na fakt, iż zakup tych podarunków został sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy, wartość tego świadczenia nie będzie korzystała ze zwolnienia od opodatkowania. Ponadto, świadczenia w formie bonów czy paczek sfinansowane w całości ze środków obrotowych pracodawcy stanowią przychód pracownika ze stosunku pracy, który nie został wyłączony z podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych. Wartość tych świadczeń powinna być zatem uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Jak wygląda kwestia opodatkowania oraz pobranie składek w przypadku  paczek świątecznych w sytuacji, gdy ich zakup był sfinansowany ze środków pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych . Czy jest limit nieopodatkowanego wsparcia? Czy od każdego wsparcia rzeczowego lub finansowego powyżej 380 złotych rocznie trzeba będzie zapłacić podatek?

1 strona z 3
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.