Dodaj ogłoszenie o pracy


Zakaz noclegów w kabinie na terenie Niemiec a odpoczynek regularny

Od 31 marca na terenie Niemiec obowiązuje zakaz odpoczynku w kabinie pojazdu. Bundestag potwierdził również zmianę w ustawie o kierujących pojazdami oraz obowiązujące kary w postaci mandatów od 60 do nawet 180 euro kary za każdą godzinę odpoczynku w ciężarówce. Jednak jest jedno ale…

W przypadku interpretacji ustawy należy sobie odpowiedzieć na jedno, kluczowe pytanie - czy każde 45 godzin postoju to odpoczynek regularny – wyjaśnia Mariusz Hendzel z kancelarii transportowej ITD-PIP. Nie zawsze. W przepisach o odpoczynkach tygodniowych jest wymóg rekompensaty, jest też możliwość niestosowania się do przepisów, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa osób pojazdu lub ładunku.

Zatem kierowca może odbierać w trasie odpoczynek skrócony np. 38 godzin i dalej 20 godzin zaległej rekompensaty za poprzednie skrócenie - taki postój trwa blisko 60 godzin a nie ma nic wspólnego z odpoczynkiem regularnym. Bazując dalej na przepisach Rozporządzenia 561/2006, w art. 12 jest regulacja pozwalająca niestosować się do art. 8, czyli o wymaganiu dot. odpoczynków tygodniowych, jeśli wynika to z bezpieczeństwa, np. nie ma bezpiecznego miejsca noclegu poza kabiną (brak hoteli na parkingach), a do najbliższego hotelu jest kilkadziesiąt kilometrów i nie ma możliwości dojazdu do niego. Kierowca ma wykonać wydruk i opis sytuacji i właśnie w tym momencie zyskuje prawo do spania w kabinie. Nieprzemyślane działania służb kontrolnych państw zachodnich mogą powodować wydawanie błędnych decyzji o ukaraniu, od których na pewno warto się odwoływać. Wdrożenie w życie tych przepisów nie będzie takie proste i myślę, że niemieccy funkcjonariusze doskonale sobie zdają z tego sprawę.

(red./źr. ITD-PIP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.