Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak poradzić sobie z Brexit’em – komentarz eksperta!

Najważniejsze, by podjąć odpowiednie działania już dzisiaj, gdyż charakter relacji, jakie będą łączyły Wielką Brytanię z Unią Europejską oraz innymi państwami prowadzącymi handel na skalę globalną po Brexicie, pozostaje póki co jedną wielką niewiadomą i wszystko wskazuje na to, że przez dłuższy czas nic się w tym zakresie nie zmieni.  Z jakimi wyzwaniami przyjdzie się zmierzyć zarówno firmom brytyjskim, jak i zagranicznym – komentuje Gary Jeffery, senior partner, Frost & Sullivan, po wystąpieniu premier Wielkiej Brytanii Theresy May, które było poświęcone Brexit’owi.


- Rząd przedstawił pierwsze założenia dotyczące Brexitu. Opierają się one na 4 głównych zasadach (w rzeczywistości na 5, lecz potraktujmy „pewność” oraz „klarowność” jako zasady połowiczne) i 12 celach.  Premier May nakreśliła ambitny plan zakładający utrzymanie zasady wolnego handlu z UE przy jednoczesnym wycofaniu Wielkiej Brytanii ze wspólnego rynku oraz zawarcie preferencyjnych umów handlowych z innymi krajami prowadzącymi działalność handlową na skalę globalną, takimi jak Chiny i USA. Donald Trump - zdecydowany zwolennik Brexitu - obiecał już szybkie wynegocjowanie porozumień handlowych z Wielką Brytanią.  Oczywiście komunikat pani Premier miał bardzo probrytyjski charakter i znalazło się w nim nieco krytycyzmu w stosunku do instytucji Unii Europejskiej.  
Pierwsze reakcje docierające z Europy są jednak raczej pozytywne.  Europejscy liderzy domagają się uruchomienia postanowień Artykułu 50.  Powszechnie uważa się, że Unii Europejskiej najbardziej opłaca się twardy Brexit, gdyż nie godzi on w unijną rację bytu.  Powinien on zapewnić jednak możliwość dalszej współpracy i prowadzenia wymiany handlowej.  Wydaje się również, że twardy Brexit daje większe szanse na skuteczne zakończenie negocjacji w terminie 2 lat niż skomplikowany, delikatny rozwód.
Choć Premier May starała się wyrażać w sposób jasny i klarowny, charakter relacji, jakie będą łączyły Wielką Brytanię z Unią Europejską oraz innymi państwami prowadzącymi handel na skalę globalną po Brexicie pozostaje póki co jedną wielką niewiadomą i wszystko wskazuje na to, że przez dłuższy czas nic się w tym zakresie nie zmieni.  Mamy przecież do czynienia z opiniami 27 różnych państw, które należy uwzględnić przed zawarciem ostatecznego porozumienia.  W jaki sposób zareagują one na przedstawioną przez Wielką Brytanię propozycję twardego Brexitu złagodzonego nieco utrzymaniem preferencyjnych warunków współpracy?

Wszystkim firmom (zarówno brytyjskim, jak i zagranicznym) udzielam tej samej rady:
- przeprowadźcie analizę różnych scenariuszy Brexitu (uwzględniając taryfy i bariery celne, sposób kontrolowania migracji itp.), które mogą mieć wpływ na wszystkie aspekty waszej działalności oraz waszego modelu biznesowego;
- szukajcie nowych szans rozwoju, by zrównoważyć skutki wyzwań, z jakimi przyjdzie wam się zmierzyć na rynkach, na których działacie obecnie;
- połączcie siły z innymi graczami z danego sektora, by lobbować u swoich rządów o prowadzenie negocjacji z uwzględnieniem waszych interesów.  Rząd Wielkiej Brytanii zna się na samochodach terenowych, skrzydłach do samolotów i usługach finansowych. Ale czy zna się na specjalistycznych chemikaliach, sprężarkach, ortopedii, produktach terapeutycznych i tym podobnych zagadnieniach?
Firmy znajdą sposób na to, by poradzić sobie z Brexit’em. Podejmując odpowiednie działania już teraz, macie szansę wpłynąć na kształt Brexit’u i sprawić, by otworzył on nowe szanse zarówno przed waszymi firmami, jak i przed całymi sektorami, w których działacie.

(źr Frost & Sullivan)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.