Dodaj ogłoszenie o pracy


Co powinieneś wiedzieć o nowych przepisach dotyczących stawki minimalnej?

Za kilka miesięcy - od 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej dla osób pracujących na podstawie umów zlecenie oraz o świadczenie usług, w tym osób samozatrudnionych. Stawka będzie ogłaszana do 15 września każdego roku i zależeć będzie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W 2017 roku stawka minimalna wyniesie ok. 13 złotych.

Dodatkowo, od 2017 roku przestanie obowiązywać przepis umożliwiający wypłatę pracownikowi, w pierwszym roku pracy, wynagrodzenia w wysokości 80 proc. wysokości pensji minimalnej. Ministerstwo Rozwoju przygotowało pakiet informacji o nowych regulacjach prawnych na temat zatrudniania pracowników, obowiązków jako pracodawca, rozwiązania umowy o pracę. W materiałach tych znajdują się m.in. informacje o tym, jakie elementy musi mieć umowa cywilnoprawna, żeby nie została uznana za stosunek pracy, o prawach i obowiązkach pracowników, w tym okresach wypowiedzenia, ochronie stosunku pracy podczas choroby i ciąży, czy o tym, jak powierzyć pracownikowi mienie firmy.
Wszystkie te informacje można znaleźć na stronach:

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/prowadze-firme/pracownicy?utm_source=epkmail10&utm_medium=link2&utm_campaign=epkmail 

http://dziennikustaw.gov.pl/du/2016/1265/1?utm_source=epkmail10&utm_medium=link3&utm_campaign=epkmail

(źr. Ministerstwo Rozwoju)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.