Dodaj ogłoszenie o pracy


Zmiana ustawy Prawo celne już opublikowana

12 sierpnia 2016 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy Prawo celne oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 20 sierpnia. Zmiana ustawy Prawo Celne dostosowuje regulacje na szczeblu krajowym do obowiązującego Unijnego Kodeksu Celnego, który 1 maja 2016 r. zastąpił stare regulacje (Wspólnotowy Kodeks Celny). Ustawa wprowadza liczne zmiany nie tylko w ustawie Prawo celne, ale także w odniesieniu do 22 innych ustaw (w szczególności do ustawy VAT i ustawy o podatku akcyzowym).

Do ustawy - Prawo celne wprowadzone zostały zmiany polegające na:
- dostosowaniu nazw instytucji prawa celnego do unijnego kodeksu celnego,
- zastąpieniu powołanych przepisów Wspólnotowego Kodeksu Celnego odpowiednimi przepisami unijnego kodeksu celnego,
- uchyleniu przepisów krajowych niezgodnych z nowymi rozwiązaniami zawartymi w unijnym kodeksie celnym,
- wprowadzeniu nowych rozwiązań w celu wykonania unijnych regulacji celnych.

W nowej ustawie warto zwrócić uwagę na:
1. przepisy dotyczące postępowania celnego -  dotychczas do postępowania w sprawach celnych stosowany był odpowiednio Dział IV Ordynacji podatkowej, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów prawa celnego. Nowe brzmienie art. 73 ustawy znacznie ogranicza stosowanie Ordynacji podatkowej do postępowania celnego. Konieczność ograniczenia stosowania w postępowaniu przed organami celnymi przepisów Ordynacji podatkowej wynika zarówno z ustanowienia na poziomie unijnego prawa celnego szczegółowych regulacji procesowych, jak i z poglądów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stoi na stanowisku jednolitego stosowania prawa celnego na obszarze celnym Unii Europejskiej;
2. przepis art. 10 ust. 3 ustawy wprowadzający upoważnienie dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do wydania rozporządzenia w sprawie świadectw potwierdzających niepreferencyjne pochodzenie towarów;
3. przepis art. 10a ustawy wprowadzający obowiązek rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych Służby Celnej w przypadku wymiany informacji z organami celnymi drogą elektroniczną;
4. przepis art. 10b regulujący kwestie podpisywania dokumentów elektronicznych;
5. przepis art. 17a wprowadzający podstawę udzielania pozwolenia na korzystanie z procedury TIR i pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR;
6. uproszczenie trybu regulowania sytuacji towaru w przypadku drobnych wykroczeń przemytniczych – w wyniku dodania pkt 3 w art. 31 w ust. 1 ustawy, sprawca wykroczenia po przyjęciu mandatu karnego, będzie informowany przez organ celny o możliwości zrzeczenia się nielegalnie wprowadzonego towaru na rzecz Skarbu Państwu. W przypadku zaaprobowania tego sposobu postępowania, wyroby tytoniowe i produkty lecznicze, a także pod pewnymi warunkami napoje alkoholowe i kosmetyki, zgodnie z art. 31 ust. 4 i 5 Prawa celnego będą niszczone – bez konieczności długotrwałej procedury orzekania przez sąd przepadku towaru na rzecz Skarbu Państwa;
7. przepis art. 73c ustawy uznający, na potrzeby stosowania przepisów prawa celnego, za osobę również spółkę cywilną;
8. odstąpienie od wymogu złożenia zabezpieczenia – przepisy celne nowego UKC wymagają złożenia zabezpieczenia dla kwot należności celnych i innych należności przywozowych w znakomitej większości przypadków. Prawo celne umożliwia odstąpienie w niektórych przypadkach od żądania zabezpieczenia dla mogących powstać przywozowych należności podatkowych (podatku VAT oraz akcyzy), po spełnieniu przez podatnika określonych warunków formalnych.    

Wprowadzono też istotna zmianę dotyczącą przedstawicielstwa bezpośredniego – głównie ze względu na fakt wprowadzenia w niektórych sytuacjach solidarnej odpowiedzialności przedstawiciela bezpośredniego za VAT importowy rozliczany przez importera w deklaracji podatkowej zgodnie z art. 33a ustawy o VAT. Jak zwracają uwagę eksperci Deloitte - w praktyce oznacza to w pewnym sensie podważenie instytucji przedstawiciela bezpośredniego. Warto w związku z tym rozważyć podjęcie działań mających na celu ograniczenie dolegliwości wynikającej z nowej pozycji przedstawicieli bezpośrednich poprzez wprowadzenie m.in. mechanizmów właściwe zabezpieczających przedstawicieli bezpośrednich przed nierzetelnymi klientami.

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw zmienia, oprócz ustawy – Prawo celne, również 22 inne ustawy, w tym ustawę o podatku od towarów i usług, ustawę o podatku akcyzowym czy ustawę o Służbie Celnej. Tekst ustawy o zmianie ustawy Prawo celne został ogłoszony w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1228.
(red / źr. Ministerstwo Finansów, Deloitte)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.