Dodaj ogłoszenie o pracy


Jaki wymiar czasu pracy dla pracownika zatrudnionego na czas określony?

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Ponadto każdą z tych umów można poprzedzić  umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.

 

Umowę o pracę pracodawca może zawrzeć z pracownikiem na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. W każdej z umów o pracę zawartych z pracownikiem określa się wymiar czasu pracy pracownika. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Osoba zatrudniona na czas określony lub na okres próbny może być zatrudniona zarówno w pełnym wymiarze czasu pracy, jak i w części zakresu czasu pracy (np. w jednej drugiej wymiarze czasu pracy, trzech czwartych wymiaru czasu pracy). Zasadą jest iż wymiar czasu pracy pracownika, pracodawca uzgadnia z pracownikiem i następnie te uzgodnienia muszą znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich postanowieniach umowy o pracę tego pracownika, odnoszących się do wymiaru czasu pracy.

 

Nie ma zasadniczych przeszkód aby pracodawca mógł dowolnie ustalić wymiar czasu pracy pracownika nie zatrudnionego na stałą umowę o pracę w firmie pracodawcy. Ważne jest aby te ustalenia zostały zawarte w umowie o pracę. Natomiast gdyby pracodawca chciał jednostronnie dokonać zmiany wymiaru czasu pracy pracownika zatrudnionego na czas określony, to w przypadku, gdy zawarł z pracownikiem umowę na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy i zawarł w tej umowie klauzulę o możliwości jej rozwiązania przez którąkolwiek ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem, będzie mógł tego dokonać poprzez złożenie takiemu pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy. W piśmie informującym o wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca wskazuje nowy wymiar czasu pracy pracownika.
W innych przypadkach pracodawca może podpisać porozumienie z pracownikiem określające nowy wymiar czasu pracy pracownika.

 

Podstawa prawna: art. 25, art. 129  kodeksu pracy

 

Autorka: Ewa Krysztofiuk, radca prawny, M&M air sea cargo S.A.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.