Dodaj ogłoszenie o pracy


Ukraina znosi cła dodatkowe wwozowe

Rząd Ukrainy postanowił uchylić z dniem 1 stycznia 2016 r. dodatkowe cła wwozowe w wysokości 5-10 proc. Wprowadzone na początku 2015 r. opłaty doprowadziły do zwiększenia stabilności gospodarczej Ukrainy.
Według oficjalnej informacji centrum prasowego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu Ukrainy, 21 października 2015 roku, Gabinet Ministrów Ukrainy zatwierdził zniesienie od 1 stycznia 2016 r. dodatkowe cła przywozowe w wysokości 5-10 proc. na produkty importowane. Odpowiedni projekt ustawy wkrótce zostanie przedłożony Najwyższej Radzie Ukrainy.
- Zniesienie dodatkowego cła pozwoli na zmniejszenie cen importowanych produktów, a tym samym może doprowadzić do zwiększenia intensywności relacji handlowych z Ukrainy z krajami UE – mówi Jarosław Chałas, partner zarządzający Kancelarii Chałas i Wspólnicy. – Dodatkowe opłaty zostały wprowadzone ze względu na ochronę rynku wewnętrznego Ukrainy. W sytuacji względnej stabilności pojawiła się okazja do powrotu na ścieżkę wymiany handlowej na satysfakcjonującym poziomie. Warto podkreślić, że Główny Urząd Statyczny odnotował ostatnio spadek eksportu na rynki Wspólnoty Niepodległych Państw, w tym na Ukrainę o 9,6 proc., który wyniósł 1 807,5 mln euro.
Tymczasowe dodatkowe cła przywozowe były używane jako narzędzie stabilizacji makroekonomicznej. W szczególności dzięki tym przymusowym działaniom obecnie można stwierdzić poprawienie stanu bilansu płatniczego i złagodzenie niestabilności rynków zagranicznych dla gospodarki narodowej. Wyniki wstępnej analizy skuteczności dodatkowego cła przywozowego pokazały, że pierwsze oznaki stabilizacji stały się widoczne w drugim kwartale 2015 roku.
Postanowienia ustawy dotyczące dodatkowych  opłat importowych weszły w życie w dniu 25 lutego 2015 roku i były zaplanowane zgodnie z umowami zawartymi pomiędzy Rządem Ukrainy a MFW i UE do końca br. Opłaty nie miały zastosowania do importu tzw. krytycznego, leków, zasobów energetycznych, w szczególności, gazu naturalnego, i innych ważnych dla gospodarki ukraińskiej i ludności towarów.

(źr. Kancelaria Chałas i Wspólnicy)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.