Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak pytać o wysokość stawki za przewóz towarów w transporcie lotniczym?

W firmach zajmujących się transportem i logistyką menedżerowie codziennie otrzymują dziesiątki zapytań dotyczących przewozu ładunków za pomocą transportu lotniczego. Większość tego typu zgłoszeń zawiera dość ogólnikową informację o charakterze przewozu. Na przykład na zapytanie o treści „Ile wyniesie dostarczenie ładunku z Chin do Moskwy samolotem?” można odpowiedzieć w mało konkretny sposób: „od 300 dolarów”.

O co pytać chcąc nadać przesyłkę frachtem lotniczym, podpowiada firma AsstrA Polska:

1.    Dokładne określenie miejsca ładunku i rozładunku - dość oczywiste jest to, że rozliczenie stawki za przewóz wymaga podania nie tylko kraju nadania i kraju docelowego, ale również konkretnego miasta i środka transportu. Zapytanie typu „Chiny-Moskwa” po prostu nie może być jakościowo opracowane.

2.    Określenie warunków Incoterms - warunki Incoterms w sposób bezpośredni wpływają na końcowy koszt transportu. Konkretne warunki wskażą specjaliście opracowującemu zamówienie, jakie usługi warto bądź nie, uwzględnić w końcowej ofercie.

3.    Podanie masy i wymiarów przewożonego ładunku - ceny w przewozach lotniczych kształtują się ściśle według masy ładunku. Również ważne jest, aby pamiętać o tym, iż lotnicze środki transportu mają ograniczenia jeśli chodzi o wymiary ładunku - to samo dotyczy lotnisk. Na przykład prawie na wszystkich lotniskach Rosji terminalowa obsługa ładunku ważącego ponad 80kg kosztuje więcej. Dlatego też dokładna odpowiedź na pytanie dotyczące ilości i wymiarów ładunku daje możliwość prawidłowego wyliczenia ceny, określenia trasy i dobrania linii lotniczej, jak również wykonania całego zlecenie w najkrótszym możliwym czasie.

4.    Informacja dotycząca ładunku - kwestia bezpieczeństwa w przewozach lotniczych jest pierwszoplanowa. Nie bez przyczyny transport lotniczy uważany jest za najbezpieczniejszy.  Ładunki, nadawane do transportu lotniczego obowiązkowo sprawdzane są przez pracowników sekcji bezpieczeństwa lotniska. W przypadku zauważenia w ładunku elementów sypkich, płynnych, radioaktywnych, grożących wybuchem, wymagany jest dokument nazywany „certyfikatem bezpieczeństwa”, w którym podane będą informacje o możliwości/niemożliwości przewozu lotniczego oraz o warunkach takiego transportu lotniczego. Oprócz ładunków niebezpiecznych, zdarzają się również ładunki cenne lub łatwo psujące się, które wymagają transportu w temperaturze kontrolowanej.  Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczne koszty całego zlecenia.

5.    Cena ładunku - niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest cena ładunku, ponieważ może ona wpłynąć na koszt przewozu. Na przykład, jeśli 1kg ładunku kosztuje ponad 1000 dolarów, to taki ładunek, wg. standardów IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych) będzie uznany za „kosztowny” (VAL). Zatem koszt transportu takiego ładunku wzrośnie. Dodatkowo cena ładunku ma bezpośredni związek z kosztami ubezpieczenia ładunku na czas przewozu.
- Składając zamówienie należy pamiętać, że transport lotniczy to skomplikowany proces. Dlatego też, aby uzyskać konkretną wycenę niezwykle ważne jest dokładne sformułowanie samego zapytania - oszczędzi nam to również dodatkowych ustaleń, telefonów i korespondencji – podkreśla Andrzej Kolosowski, Prezes Zarządu AsstrA Polska.

Wszystkie podane powyżej informacje są obowiązkowe i niezbędne dla wyliczenia stawki z maksymalną dokładnością i w najkrótszym możliwym terminie.

(źr. AsstrA Polska)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.