Dodaj ogłoszenie o pracy


Nocleg kierowców w kabinie pojazdu pod lupą Sądu Najwyższego – czy będą masowe pozwy i zwrot kosztów?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z dnia 5 lutego 2013 r. poz. 167), które – przy braku wewnętrznych regulacji u pracodawcy – stosuje się także do pracowników zatrudnionych w podmiotach prywatnych, stwarza możliwość domagania się przez kierowców zwrotu kosztów z tytułu noclegu podczas podróży służbowej – wyjaśnia w swoim alercie prawnym firma doradcza Deloitte.
Deloitte śledzi problem i orzecznictwo w zakresie ww. Rozporządzenia. Jak wyjaśnia prawnik firmy doradczej Deloitte – Mariusz Śroń:
„Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek ponoszenia kosztów podróży służbowej, m.in. noclegu pracownika. Jeśli pracodawca nie zapewni bezpłatnego noclegu, pracownikowi przysługuje 1) zwrot jego kosztów (który może nastąpić na podstawie rachunku) albo 2) w przypadku gdy pracownik nie poniósł kosztów – wypłata ryczałtu. W praktyce oraz w orzecznictwie sądowym powstały wątpliwości związane z noclegiem w kabinie pojazdu w czasie wykonywania obowiązków przez zawodowych kierowców. Także Sąd Najwyższy przedstawia rozbieżne stanowiska, co do zwolnienia, bądź obowiązku poniesienia przez pracodawcę zryczałtowanych kosztów w przypadku noclegu kierowcy w kabinie samochodu.
W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, iż stworzenie kierowcy możliwości spania w kabinie samochodu nie stanowi zapewnienia bezpłatnego noclegu przez pracodawcę. Zdaniem Sądu zapewnienie bezpłatnego noclegu, nie może bowiem ograniczać się tylko do spania, ale powinno obejmować również także inne życiowe, niezbędne czynności związane z noclegiem, jak choćby dostęp do infrastruktury sanitarno-higienicznej. Zdaniem Sądu dla powstania roszczenia o ryczałt za nocleg, nie jest istotne, czy w rzeczywistości pracownik poniósł koszty noclegu.
W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy uznał, iż korzystanie przez kierowcę w czasie nocnego wypoczynku z miejsca przeznaczonego do spania w kabinie pojazdu, powoduje niemożność ubiegania się o zwrot ryczałtu z tego tytułu.
Powyższa rozbieżność zostanie jednoznacznie rozstrzygnięta w najbliższym czasie na skutek zagadnienia prawnego, skierowanego do rozpoznania przez skład powiększony Sądu Najwyższego. Jeśli skład orzekający uzna, iż nocleg w kabinie samochodu nie jest zapewnieniem bezpłatnego noclegu, konsekwencją mogą być masowe pozwy w stosunku do przedsiębiorców przewozowych ze strony pracowników.”
(Opr. źr. Deloitte/ aut. Mariusz Śroń)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.