Dodaj ogłoszenie o pracy


Do Turcji tylko z EKMT

Od pewnego czasu służby graniczne Turcji podczas kontroli pojazdów przy wjeździe do tego kraju, żądają od kierowców okazania oprócz listu przewozowego CMR oraz karnetu TIR również innych dokumentów w tym przede wszystkim faktur handlowych.
O tym problemie poinformował departament transportu drogowego w swoim piśmie do Biura ds. Transportu Międzynarodowego - GITD.

Sytuacja ta dotyczy przypadków, gdy miejscem załadunku wskazanym w CMR jest Polska, a miejscem wyładunku Turcja lub odwrotnie, natomiast faktura handlowa została wystawiona w innym kraju niż Polska lub Turcja.

I wtedy służby tureckie żądają okazania tureckiego zezwolenia na przewozy do/z krajów trzecich. W przypadku braku takiego zezwolenia pojazd jest zatrzymywany i dodatkowo nakładana jest kara w wysokości 3000 euro. Strona polska nie zgadza się z taką interpretacją przewozów i podjęła już działania w celu rozwiązania tego problemu.
Dlatego - do czasu jednoznacznego wyjaśnienia tej sprawy i żeby uniknąć zapłaty wysokiej, departament zaleca aby kierowcy w opisanym powyżej przypadku posiadali w pojeździe tureckie zezwolenia na przewozy do/z krajów trzecich lub zezwolenia EKMT.
rak za info MIR

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.