Dodaj ogłoszenie o pracy


Inspektorzy pracy bez dodatkowych uprawnień

Pracodawcy RP z satysfakcją przyjęli decyzję o odrzuceniu przez posłów projektu przyznającego inspektorom pracy uprawnienia do wydawania nakazów zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę.
– Propozycja przygotowana przez grupę posłów PiS była całkowicie nieprzemyślana, a na dodatek sprzeczna z Konstytucją RP – mówi ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.
Ekspert przypomina, że w konsekwencji nowelizacji, zaproponowanej przez posłów zasiadających w Komisji ds. Kontroli Państwowej oraz w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, stosunek pracy byłby ustalany w drodze nakazu, czyli poprzez decyzję administracyjną.
– Zatem ostateczne rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej charakteru łączącego strony stosunku prawnego przyznano by sądom administracyjnym, co byłoby nadmierną ingerencją organów administracji państwowej w stosunki pomiędzy pracodawcami a pracownikami – mówi Wioletta Żukowska.

W jej opinii obiektywną ocenę stosunku prawnego może zapewnić jedynie niezależny sąd powszechny – sąd pracy. Zaproponowana nowelizacja byłaby więc sprzeczna z Konstytucją RP, zgodnie z którą do rozpatrywania i rozstrzygania sporów prawnych w imieniu państwa są powołane wyłącznie sądy i trybunały. Ponadto planowana nowelizacja naruszałaby określoną w prawie właściwość rzeczową sądów powszechnych. Uwagi Pracodawców RP w tym zakresie podzielił również Sąd Najwyższy, który rekomendował odrzucenie projektu.

Zdaniem eksperta Organizacji obecna regulacja, zgodnie z którą inspektor ma prawo wytoczyć powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy, jest prawidłowym i wystarczającym rozwiązaniem, odpowiednio zabezpieczającym interesy pracowników. Z jednej strony daje ono pracownikowi możliwość – poprzez organy inspekcji pracy – obrony swoich praw, a z drugiej ostateczne rozstrzygnięcie pozostawia niezależnym i profesjonalnym sądom pracy.

– Dostrzegamy patologie i nadużycia związane z umowami terminowymi i dlatego deklarujemy gotowość do rozmów na ten temat. Ale proponowanie tak kontrowersyjnych i niezgodnych z naszym systemem prawnym rozwiązań pod hasłem walki z umowami cywilnoprawnymi z pewnością nie poprawi sytuacji osób pracujących w tej formie – mówi Żukowska.
(źr. Pracodawcy RP)
 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.