Dodaj ogłoszenie o pracy


Unijna Baza Danych Dostępu do Rynków - bezpłatnie

Informacje między innymi na temat formalności importowych, stawek celnych, ograniczeniach pozataryfowych, itp.

Wszystkich zainteresowanych obrotem gospodarczym z zagranicą zachęcamy do skorzystania - nieodpłatnie z przygotowanej przez Komisje Europejską - „Bazy Danych Dostępu do Rynków” (Market Access Database – MADB). Powstała ona w ramach Strategii Dostępu do Rynku i jest dostepna w Internecie dla wszystkich podmiotów gospodarczych w całej UE oraz krajów przystępujących/kandydujących.
Baza danych dostępu do rynków znajduje się w Internecie pod następującym adresem:
http://madb.europa.eu

Baza ta jest, i będzie  stopniowo rozwijana w ramach odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców.
Można z niej uzyskać podstawowe informacje mogące zainteresować eksporterów unijnych (jak np. cła przywozowe, odpowiednie podatki i wymagania dotyczące dokumentacji importowej obowiązujące na rynkach eksportowych, statystyki handlowe, tematy związane z badaniami dostępu do rynków). Opisuje także wszystkie przeszkody w handlu mających wpływ na unijny eksport, według kraju i sektora, oraz zapewnia systematyczne monitorowanie określonego ograniczenia oraz zapewnia interaktywne środki komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami a władzami europejskimi, za pośrednictwem Internetu.
I co wazne dostepna jest także polska wersja Poradnika Użytkownika:
http://madb.europa.eu/userguide/PL_def.pdf

 Uwaga: Korzystanie z bazy jest bezpłatne
źródło: www.eksporter.gov.pl

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.