Dodaj ogłoszenie o pracy


Koszt pracy członków rodziny w spółkach osobowych

Podatnik będący komplementariuszem w spółce komandytowej zwrócił się z pytaniem czy wynagrodzenie wypłacone jego małżonce za pracę świadczoną na rzecz spółki komandytowej może stanowić koszt uzyskania przychodów w tej spółce? Odpowiadając na to pytanie w pierwszej kolejności należy zbadać, czy wydatek ten, mimo iż został poniesiony w celu uzyskania przychodów zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, nie podlega wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów mocą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PDOF). Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PDOF do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

 

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny, użyty w powyższym przepisie termin „wartość pracy” należy rozumieć jako wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy o dzieło), czy też bez podstawy prawnej (bezumownie). Pojęcie to należy jednak traktować ściśle, co oznacza, że trzeba tu rozdzielać - dla celów nie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów - składniki wynagrodzenia za świadczoną pracę od dodatkowych świadczeń ze strony pracodawcy - takich, które nie mają wpływu na wartość pracy własnej (czyli są przez pracodawcę ponoszone niezależnie od tego jaki jest wkład pracy pracownika, np. ekwiwalent za narzędzia, świadczenia z BHP).

 

Z powyższego wynika, iż koszt pracy małżonka nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodów dla komplementariusza ani dla pozostałych wspólników będących osobami fizycznymi. Jednocześnie jak czytamy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 22.06.2010 r. sygn. IPPB1/415-324/10-2/ES: „Kosztami uzyskania przychodu będą jednak wydatki inne niż wynagrodzenie, ale związane z zatrudnieniem małżonka współwłaściciela spółki jawnej, do których zobowiązany jest pracodawca na mocy odrębnych przepisów w związku z wypłacaniem pracownikowi wynagrodzenia tj. świadczenia na rzecz pracowników oraz świadczenia publicznoprawne między innymi składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe finansowane przez pracodawcę. Przy kwalifikowaniu ich do kosztów uzyskania przychodów przez wspólników spółki należy uwzględnić ogólne zasady wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku.”
Podkreślić należy, iż powyższe nie dotyczy wspólnika będącego osobą prawną, gdyż w przepisach ustawy o PDOP w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów nie zawarto takiego wyłączenia.

 

Ponadto należy wskazać, iż przepis art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PDOF nie znajduje zastosowania, gdy jeden z małżonków świadczy usługi na rzecz spółki osobowej, w której wspólnikiem jest drugi z małżonków, w sytuacji gdy każdy z nich prowadzi odrębną działalność gospodarczą. Jak czytamy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12.03.2012 r., sygn. IPTPB1/415-18/12-2/AG: „W przypadku, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębną działalność gospodarczą i w jej ramach wykonuje usługi na rzecz firmy małżonka, to wykonanie tych usług nie stanowi pracy własnej małżonka. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi; każdy z małżonków jako odrębny przedsiębiorca będzie wykonywał usługi dla firmy drugiego małżonka i wystawiał faktury za wykonane usługi.”

 

Reasumując, kosztem uzyskania przychodów w spółce osobowej nie może być wartość pracy małżonka jednego ze wspólników. Kosztem tym mogą być zaś inne świadczenia związane z pracą tej osoby jak należne składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ograniczenie to dotyczy wspólników będących osobami fizycznymi. Jeżeli małżonek świadczy pracę w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, wówczas powyższy przepis nie znajduje zastosowania.

 

Autor komentarza: Agnieszka Sakowska kierownik zespołu ds. PDOP, ECDDP Sp  z o. o.

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.