Dodaj ogłoszenie o pracy


Co zmieni się w VAT dla usług transportowych w 2013 r.?

Ustawodawca zgodnie z zapowiedziami planuje zmienić przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Co więcej zmiany te nie wydają się kosmetyczne, a dotyczą fundamentalnych zasad rozliczenia tego podatku, w tym m.in. powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z projektem zmian z dnia 10 sierpnia 2012 r. (nowela nie trafiła jeszcze do sejmu) nowe regulacje w tym zakresie mają obowiązywać od 1 lipca 2013 r.

 

Jak jest obecnie i jakie będą zmiany?
Otóż, zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa, tj. art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami. Powyższy sposób rozliczenia podatku w VAT dotyczy również usług spedycyjnych i przeładunkowych. Innymi słowy, obowiązek podatkowy dla tego typu świadczeń powstaje obecnie w szczególny sposób, a mianowicie: z chwilą otrzymania płatności, lub w terminie 30. dni od dnia wykonania usługi, w zależności od tego, które z z tych dwóch zdarzeń wystąpi wcześniej.

 

Przykład
Sp. z o.o. wykonała usługę transportu towarów z Gdańska do Łodzi. Świadczenie zostało wykonane w dniu 17.09.2012 r. Kiedy Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy zakładając, że usługobiorca:
dokonał zapłaty wynagrodzenia w dniu 3.10.2012 r.,
dokonał zapłaty wynagrodzenia w dniu 4.11.2012 r.
do dnia 17.10.2012 r. nie dokonał płatności wynagrodzenia.

 

Skoro ww. świadczenie zostało wykonane w dniu 17.09.2012 r., a kontrahent dokonał zapłaty w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi – obowiązek podatkowy należy rozpoznać z chwilą otrzymania płatności. Zatem w pierwszym przypadku Spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w dniu 3.10.2012 r. Z kolei w drugim jaki i trzecim przypadku – skoro płatność nie nastąpiła w wymaganym terminie – 30 dni od wykonania usługi – obowiązek podatkowy należy najpóźniej rozpoznać w dniu 17.10.2012 r.

 

Natomiast zgodnie z proponowanymi zmianami przepisów ustawy o VAT, ustawodawca zamierza usunąć większość przepisów określających szczególny moment powstania obowiązku podatkowego (chcąc w ten sposób w dokładniej odzwierciedlić przepisy Dyrektywy 112). W związku z powyższym również i powyżej zaprezentowany przepis szczególny zostanie uchylony, a w jego miejsce podatnicy (świadczący usługi transportowe czy spedycyjne) – zobowiązani będą rozpoznać obowiązek podatkowy zgodnie z zasadą ogólną. I tak, w myśl projektowanego art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (…).

W konsekwencji w świetle projektowanych zmian, podatnik zobowiązany będzie rozpoznać dla tego typu świadczeń obowiązek podatkowy już z chwilą wykonania usługi, czyli zakończenia usługi transportowej, lub w przypadku spedycji – zgromadzenia wszystkich wymaganych zleceniem bądź umową – dokumentów transportowych, spedycyjnych, etc. W tym przypadku bez znaczenia będzie moment otrzymania płatności (zakładając oczywiście, że nie dotyczy przedpłaty lub zaliczki), czy dotychczasowy maksymalny termin na rozpoznanie obowiązku podatkowego – 30 dni od dnia wykonania usługi.

 

Przykład
Załóżmy, że powołany powyżej przykład jest analogiczny, z tym zastrzeżeniem, że rozpatrujemy świadczenie wykonane już po zmianach przepisów ustawy o VAT. Zatem przyjmijmy hipotetycznie, że usługa transportowa zostanie wykonana w dniu 17.09.2013 r.

W analizowanym przypadku (jeśli oczywiście omawiane przepisy wejdą w życie w niezmienionym kształcie), obowiązek podatkowy, Spółka powinna bezwzględnie rozpoznać w dniu wykonania świadczenia, tj. 17.09.2013 r.

 

Komentarz opr. dla Pracujwlogistyce.pl przez Pawła Barnika kierownika zespołu ds. podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

 

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.