Dodaj ogłoszenie o pracy


Odpowiedzialność pracownika za narzędzia pracy

Powszechnie stosowaną przez pracodawców praktyką jest udostępnianie pracownikom mienia spółki w celu wykonywania przez pracowników obowiązków służbowych. Pracodawcy powierzają pracownikom samochody służbowe, telefony komórkowe, czy komputery przenośne.

 

Podstawową odpowiedzialność pracownika wobec pracodawcy za wyrządzenie szkody reguluje art. 115 kodeksu pracy, który stanowi, iż pracownik ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną w mieniu pracodawcy szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda. Odszkodowanie należne pracodawcy ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może być ono wyższe niż kwota trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

 

Dobrą praktyką jest powierzanie przez firmy pracownikom, należących do pracodawcy przedmiotów wartościowych, takich jak laptopy, samochody, czy nowoczesne telefony komórkowe z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się przez pracownika. Zgodnie z kodeksem pracy pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.

 

Pracownik będzie zatem musiał zwrócić pracodawcy kwotę odszkodowania za powstałą w powierzonym pracownikowi mieniu szkodę, w przypadku, gdy pracodawca wykaże, że pracownik nie wykonał lub nienależycie wykonywał obowiązek pieczy nad powierzonym sprzętem. Np. pracownik zostawił samochód służbowy niezamknięty, pozostawił w samochodzie dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny czy polisa ubezpieczeniowa, używał komputera służbowego z niedochowaniem należytej staranności, co np. spowodowało uszkodzenie komputera w wyniku zalania go przez pracownika napojem. W takim przypadku pracownik nie dochował należytej staranności wymaganej od niego przy użytkowaniu mienia pracodawcy i będzie ponosił z tego tytułu konsekwencje finansowe.

 

Jednakże należy pamiętać, iż pracownik w przypadku powierzenia mu sprzętu służbowego przez pracodawcę z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się, będzie mógł się uwolnić od odpowiedzialności za jego utratę lub uszkodzenie, jeśli wykaże że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, np. poprzez niezapełnienie przez pracodawcę warunków, które by umożliwiały należyte zabezpieczenie powierzonego mienia.


Podstawa prawna:
art. 115, art. 119, art. 124 Kodeksu pracy

 

Autor: Ewa Krysztofiuk radca prawny M&M air sea cargo SA

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.