Dodaj ogłoszenie o pracy


Piotr Sienkiewicz dyrektorem ds. rozwoju w Rusak Business Services

Piotr Sienkiewicz objął stanowisko dyrektora ds. rozwoju w Rusak Business Services. Odpowiedzialny jest za budowanie relacji z klientami oraz kreowanie strategii rozwoju firmy.

Piotr Sienkiewicz posiada blisko 26-letnie doświadczenie w usługach celnych. Pracował dla największych polskich i zagranicznych brokerów celnych głównie na terenie Polski i Niemiec.  Przez 17 lat związany ze spółką JAS-FBG, gdzie przez ostatnich osiem lat pełnił funkcję dyrektora agencji celnej zarządzając ponad 300 pracownikami w całym kraju. Zanim przeszedł do firmy JAS-FBG był pracownikiem administracji celnej gdzie odpowiadał między innymi za audyt wewnętrzny w Izbie Celnej w Warszawie. W latach 2015 - 2016 zajmował stanowisko Wiceprzewodniczącego Komisji ds. Ceł, Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

Do jego zadań należeć będą między innymi rozwój współpracy z kluczowymi klientami oraz formalizacja i standaryzacja procesów obsługi partnerów biznesowych.  Będzie tez odpowiedzialny za firmowe systemy szkoleń oraz rozwój sieci placówek w Polsce i zagranicą.

Rusak Business Services to jeden z liderów w zakresie doradztwa celnego na polskim rynku. Blisko 30-letnie doświadczenie w dziedzinie handlu zagranicznego pozwoliło zbudować niezawodny zespół ekspertów oraz wypracować partnerskie relacje biznesowe z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami. Działania agencji koncentrują się w dwóch głównych obszarach: outsourcingu obsługi celnej i Customs Compliance, czyli zapewnieniu zgodności z regulacjami celnymi. Profesjonalizm i wiarygodność potwierdzają certyfikat AEO (Authorised Economic Operator) oraz system jakości wg norm ISO wraz z certyfikatem WSK (Wewnętrzny System Kontroli). Firma posiada kilkanaście biur w Polsce, 3 oddziały zagraniczne, punkty obsługi składów celnych oraz szereg miejsc uznanych dla procedury uproszczonej.
(źr. Rusak Business Services)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.