Dodaj ogłoszenie o pracy


CHEP mianował nowego wiceprezesa na region Europy Środkowej i Wschodniej

Firma CHEP mianowała nowego wiceprezesa. Volker Sdunzig został wiceprezesem CHEP na region Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce dyrektorem generalnym pozostaje Kinga Di Salvo, która odpowiada również za kraje Bałtyckie.

Sdunzig w swojej nowej roli, koncentrować się będzie na tworzeniu warunków napędzających dalszy rozwój firmy przy wykorzystaniu synergii obszarów Europy Środkowej i Wschodniej. Będzie odpowiedzialny za takie kraje jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Bułgaria oraz kraje Bałtyckie i Bałkany. Do jego zadań należeć będzie również nadzór nad krajami nordyckimi (Dania, Finlandia, Norwegia i Szwecja).

Volker Sdunzig dołączył do firmy CHEP w 2010 r., obejmując stanowisko dyrektora finansowego CHEP na obszar Europy Środkowej dla pionu motoryzacyjnego. Krótko po tym awansował na głównego dyrektora finansowego (CFO) na obszar Azji, a w styczniu 2014 r. – na głównego dyrektora finansowego CHEP Europe. Przed rozpoczęciem kariery w CHEP Volker Sdunzig zajmował stanowiska kierownicze w działach finansowych i zarządzania w sektorach logistyki i motoryzacji. Sdunzig ukończył studia magisterskie na kierunku Ekonomia i Zarządzanie w Biznesie na Uniwersytecie Ruhry w Bochum (Niemcy).

(źr. CHEP)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.