Konto pracodawcy

Import towarów z Turcji a preferencyjne traktowanie towaru – wyszły nowe wytyczne w zakresie dokumentacji!

Komisja Europejska opublikowała oficjalne stanowisko w sprawie elektronicznych świadectw A.TR, EUR.1 i EUR-MED wystawianych albo weryfikowanych w Turcji. Chodzi o odręczny podpis na tych dokumentach – jego brak uniemożliwi ubieganie się o preferencyjne traktowanie towaru.

Co to oznacza? Jak wyjaśnia firma spedycyjna 3Cargo, specjalizująca się w obsłudze rynku tureckiego - nowe, elektroniczne świadectwa A.TR, EUR.1 i EUR-MED nieposiadające tradycyjnego podpisu eksportera i/lub władz upoważnionych do ich wystawiania nie będą uznawane w krajach UE. To oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Takie świadectwa nie spełniają wymogów odpowiednich umów na linii Turcja-UE i nie mogą posłużyć do ubiegania się o preferencyjne traktowanie importowanego towaru. Jak to może wpłynąć na wymianę handlową z Turcją?

- Zmiana ta nie wpłynie znacząco na wymianę handlową pomiędzy Turcją i UE. To jedynie działania zmierzające do egzekwowania ustaleń i zapisów wynikających z obustronnych umów celnych. Nierespektowanie niekompletnych świadectw pochodzenia, w których brakuje odręcznego podpisu, dla importerów oznacza wydłużony czas oczekiwania na towar oraz zwiększenie kosztów. Taki towar będzie bowiem dłużej zalegać w magazynach w oczekiwaniu na korektę dokumentów, co przełoży się na wyższe opłaty za składowanie. W niektórych relacjach handlowych (DDP)  - płatnych  np. po stronie tureckiej, błędnie wypisany A.TR może obciążyć sprzedawcę kosztami cła, gdyż Urząd Celny podważy zasadność dokumentu (A.TR) pozwalającego na zastosowanie preferencyjnej stawki cła – wyjaśnia Małgorzata Beczała, head of marketing, pełnomocnik zarządu ds., jakości, 3Cargo Sp. z o.o, sp.k.

Komisja Europejska zobowiązała się podjąć działania zmierzające do wprowadzenia przez Turcję systemowych rozwiązań, które zapewnią umieszczanie odręcznego podpisu na tych dokumentach. Krajowa Administracja Skarbowa ma przygotować newsletter, w którym poinformuje o podstawach prawnych, dotychczas podjętych krokach oraz zalecanych działaniach, które powinni podjąć unijni importerzy.

Okres przejściowy
Okres przejściowy na dostosowanie się do wytycznych przyjęto do końca tego roku. W tym czasie Turcja może wystawiać jeszcze świadectwa tradycyjne i na chwilę obecną zaleca się ubieganie o takie właśnie dokumenty. W przypadku niekompletnego świadectwa (bez odręcznego podpisu) należy zwrócić je do nadawcy towaru, który będzie mógł zdobyć niezbędne podpisy na dokumencie, lub też ubiegać się o nowe świadectwo. W związku z zaistniałą sytuacją, organy celne wzmacniają działania kontrolne, więc niezbędne będzie okazywanie tych dokumentów w momencie składania zgłoszeń celnych. KAS zaleca korzystanie z usługi e-Załączniki.

(red./za inf. 3Cargo)

 

kobiety w logistyce
Kobiety w zarządach firm - perspektywa globalna
Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce sięgają prawie 20 proc.
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Jak sprawdzić brokera usług kurierskich i nie stracić na paczkach?
Co nas czeka w cyberbezpieczeństwie w 2019 roku?
Czy można i czy warto pożyczać licencję transportową?
Jak rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy w branży TSL?
Inteligentne tachografy – co zmienią w pracy kierowcy?
Stan opon a bezpieczeństwo drogowe
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Zmiany w polisach OC, jak wpłynie to na ceny?
Polska jedną strefą inwestycyjną – jak zadziała w praktyce?
Jak zmiany klimatyczne decydują o zmianach na rynku nieruchomości logistycznych?
Znaczne spowolnienie tempa wzrostu e-handlu – czeka nas kolejna zmiana w sprzedaży towarów?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Tańczący z paletami – poznaj finalistów roku 2018
BIK planuje budowę nowego centrum logistycznego w Kątach Wrocławskich
Polscy inżynierowie opracowali pionierski system ochrony samochodów ciężarowych
Volvo Trucks w kampanii “Strażacy – dziękujemy”!
Centralny Port Komunikacyjny rozpoczął działalność – znany jest już skład za ...
Igor Reguski dyrektorem powierzchni logistycznych w BNP Paribas Real Estate
Axell stawia w Polsce na usługi magazynowe
Agility Logistics rozwija usługi dla branży kosmetycznej i perfumeryjnej
OT Logistics podsumował sezon żeglugowy 2018 na Kanale Gliwickim i Odrze
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC