Dodaj ogłoszenie o pracy


Nowe zasady delegowania polskich pracowników a praca kierowców

Jakie zasady dotyczą rozliczania pracy kierowców zawodowych w kontekście nowych zasad delegowania polskich pracowników - komentuje Kamil Wolański, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Zaskoczenia niestety nie ma. Zasada „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”, ograniczenie czasu delegowania (choć finalnie nieco złagodzone) oraz szersza współpraca krajów UE w celu zwiększenia skuteczności kontroli i egzekwowania przepisów, staną się w najbliższych latach faktem. Jeżeli chodzi o sektor transportu międzynarodowego, musimy zdawać sobie sprawę, że nie walczymy aktualnie o jego „wyjęcie” z zakresu stosowania dyrektywy o delegowaniu, bo to jest już sprawa przegrana, lecz o to, aby dyrektywa objęła go w jak najmniejszym stopniu. Pakiet Drogowy, nad którym trwają obecnie prace, ma doprecyzować wszystkie kwestie w odniesieniu do pracowników mobilnych, czyli kierowców. W szczególności musi zostać uściślony rodzaju transportu, który ma podlegać regulacjom, liczba dni pracy, po których kierowca stanie się „delegowanym”, w rozumieniu dyrektywy oraz zasady dotyczące zwrotów kosztów podróży.

Branża transportowa musi uzbroić się w cierpliwość, gdyż przepisy zmienionej dyrektywy będą miały zastosowanie do sektora transportu dopiero po wejściu w życie regulacji sektorowych. Do tego momentu obowiązywać będą stare zasady – jak niestety wiemy, w dalszym ciągu nieprecyzyjne i przysparzające wielu problemów.

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.