Dodaj ogłoszenie o pracy


KUKE o niewykorzystanym potencjale firm MŚP do ekspansji zagranicznej

W 2017 roku polski eksport wyniósł 203,7 mld EUR i w stosunku do 2016 roku wg danych GUS wzrósł do 10 proc. Znaczący udział w wypracowaniu tego wyniku miały firmy z sektora MŚP. Takie podmioty mogą być skutecznymi eksporterami, potrzebne jest tylko odpowiednie dobranie narzędzi zabezpieczających i wspierających ich biznes. Ponad 60 proc. europejskich MŚP spotkała się z prośbą o wydłużenie terminu płatności, a około 23 proc. zwiększyłoby zatrudnienie, gdyby płatności od kontrahentów były regulowane w terminie. Aż 33 proc. deklaruje, że zatory płatnicze stanowią poważną barierę w rozwoju biznesu (Według danych firmy windykacyjnej Intrum Justitia w raporcie „European Payment Index 2017”).
- KUKE na co dzień blisko pracuje z firmami z sektora MŚP. Dla wielu z nich dynamiczny rozwój sprzedaży eksportowej jest fundamentem biznesowego sukcesu – jednak ta działalność to ryzyko, które należy we właściwy sposób zabezpieczyć. Ekspansja otwiera przed firmą nowe możliwości, m.in. dywersyfikację, włączenie się do globalnego łańcucha dostaw czy też dostęp do nowych technologii i wysokiej jakości komponentów. Dlatego warto ją podjąć – mówi Katarzyna Kowalska, wiceprezes zarządu Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.

W sektorze MŚP wciąż drzemie niewykorzystany potencjał jeżeli chodzi o ekspansję zagraniczną. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że eksporterów z przewagą polskiego kapitału – zatrudniających minimum 10 pracowników – mamy zaledwie 13,5 tys. Tymczasem na rynku działa ok. 1,6 mln małych i średnich firm. Dotychczasowe współczynniki wzrostu eksportu powinny być  wsparte również przez intensyfikację ekspansji na rynki pozaeuropejskie, które często są o wiele trudniejsze biznesowo niż strefa europejska. Małe i średnie przedsiębiorstwa niejednokrotnie rezygnują z realizacji ambitnych celów, ponieważ angażowanie znacznej części kapitału w działalność eksportową czyni je bardzo podatnymi na ryzyko. Wiąże się to z potencjalnym natrafieniem na nierzetelnego partnera handlowego czy zatorami płatniczymi – mogącymi zagrozić płynności finansowej firmy – co w skrajnym przypadku może skończyć się bankructwem. - Wobec takich wyzwań niezbędne jest mocne wsparcie przedsiębiorstw sektora MŚP. Chodzi tu nie tylko doradztwo, ale także zapewnienie narzędzi wpływających korzystnie na bezpieczeństwo prowadzonej działalności, jak np. faktoring, ubezpieczenie należności czy gwarancje kontraktowe – pozwalające kompleksowo zabezpieczyć ich biznes w kraju oraz za granicą – podkreśla Katarzyna Kowalska.

(źr. KUKE)

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.