Dodaj ogłoszenie o pracy


Rozwój e-commerce a magazyny „szyte na miarę”

Przedświąteczny szczyt zakupowy przypadający pomiędzy Black Friday (25 listopada) i Cyber Monday (28 listopada) oraz rosnąca w tym czasie aktywność konsumentów do zawsze jest ogromnym wyzwaniem logistycznym. Rekordowe wyniki sprzedaży w tym czasie odnotowuje się głównie na rynkach amerykańskim i brytyjskim. To właśnie te rynki dyktują trendy przedświątecznych zakupów, a te z roku na roku będą większe z działem e-sklepów w handlu ogółem. Skuteczna obsługa zwiększającej się liczby przesyłek będzie wymagała coraz efektywniejszych narzędzi logistycznych. Jak to widzą przedstawiciele rynku magazynowego, komentuje Magdalena Szulc, dyrektor SEGRO na Europę Centralną.

- Według danych zgromadzonych przez firmę ComScore w trakcie ubiegłorocznego Cyber Monday wartość towarów zakupionych w sieci przekroczyła w USA poziom 3,1 mld dolarów – jest to kwota o około 20 proc. wyższa niż w 2014 roku. Podobny trend wzrostowy widoczny był także w Europie. Jak wynika z informacji zebranych przez IMRG, w 2015 roku na terenie Wielkiej Brytanii, w trakcie czterech dni pomiędzy Black Friday i Cyber Monday, e-konsumenci wydali łącznie 3,3 mld funtów – to o ponad 34 proc. więcej niż w 2014 roku. Zachowania obserwowane na rynku amerykańskim i brytyjskim w czasie Black Friday i Cyber Monday coraz częściej jednak widoczne są także w innych krajach, w tym również w Polsce. Zwiększająca się w tym czasie wielkość wolumenu towarów dostarczanych do klientów wymaga nie tylko dużej efektywności operacyjnej przedsiębiorstw odpowiedzialnych za obsługę zamówień, ale przede wszystkim elastyczności i właściwego planowania w kontekście lokalizacji centrów magazynowych.
Obecnie w portfolio klientów SEGRO aż 20 proc. stanowią operatorzy logistyczni, z kolei 9 proc. to firmy z segmentu pocztowo-kurierskiego. Spodziewamy się, że w najbliższych latach ich odsetek może ulec zwiększeniu. W kontekście Polski, dla inwestycji dedykowanych branży logistycznej, ważnymi czynnikami, które wpływają na niesłabnące zainteresowanie naszym krajem są między innymi strategiczna lokalizacja w sercu Europy, a także rozwijająca się sieć nowoczesnych dróg i autostrad.
Warto podkreślić, że e-handel to obecnie już nie tylko najwięksi gracze, ale coraz częściej także mniejsze e-sklepy o zasięgu lokalnym, które potrzebują mniejszych obiektów magazynowych typu smal business units (SBU). Jednostki te obejmują powierzchnie biurowe, małe magazyny, realizację usług, kompletacje, a także lekką produkcję. Minimalne moduły do wynajęcia zaczynają się w nich już od 300 m², a jako projekty magazynowo-biurowe są one idealnym rozwiązaniem dla firm poszukujących dobrej lokalizacji w ramach granic administracyjnych miast, reprezentacyjnego otoczenia i łatwego dostępu do infrastruktury komunikacyjnej.

(red)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.