Dodaj ogłoszenie o pracy


Proces rekrutacji w oczach kandydata do pracy

 

 

 

Osoby aktywnie poszukujące pracy w branży TSL mają w czym wybierać. Pracodawcy z tego sektora usług poszukują osób w różnym wieku i na różnym poziomie wykształcenia. Jednakże trafić i otrzymać „wymarzoną” posadę nie jest łatwo. Kandydat do pracy rozważając za i przeciw oferty zatrudnienia, bierze pod uwagę wiele czynników. W zależności od stanowiska czy sytuacji życiowej nie jest skłonny do kompromisu na jaki liczą pracodawcy.

 

Na przykład ilość spedytorów międzynarodowych poszukiwanych w ostatnim czasie na rynku pracy znacznie przewyższa podaż kandydatów na to stanowisko. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby z doświadczeniem, znające języki obce i dobrze orientujące się w sytuacji na rynku. Dobry kandydat zanim zdecyduje się na zmianę pracodawcy czy podjecie rozmów, dokładnie sprawdzi pozycję firmy i dokładnie rozważy warunki pracy, które może tam otrzymać.
- Właściwie mogłam znaleźć pracę po pierwszej rozmowie rekrutacyjnej – mówi Anna Dominiak, spedytor międzynarodowy z ponad 10-letnim doświadczeniem. W moim zawodzie można przebierać w ofertach pracy – kontynuuje pani Anna – byłam tym faktem mile zaskoczona, ponieważ od dłuższego czasu nie szukałam pracy i nie wiedziałam jak wygląda rynek. Jak podkreśla Pani Anna, jest przykładem na to, że w tej branży dużo się dzieje i od początku jej kariery zawodowej nie miała problemów ze znalezieniem pracy. - W ciągu niespełna dwóch miesięcy uczestniczyłam w około 10 rozmowach rekrutacyjnych, ale najbardziej zależało mi na pracy w jednej wybranej firmie (z racji marki i odległości od mojego miejsca zamieszkania) – kontynuuje Anna Dominiak. Wybrany pracodawca, zaprosił ją na rozmowę kwalifikacyjną, ale pech chciał, że akurat w tym wypadku spóźniła się na rozmowę około godziny. - Byłam zdenerwowana i wydawało mi się że rozmowa nie poszła najlepiej. Ku mojemu zaskoczeniu zostałam jednak zaproszona na kolejną rozmowę i dostałam ofertę pracy. - dodaje p. Anna. W międzyczasie otrzymała kilka ofert zatrudnienia, po których bliska była decyzji o podjęciu pracy w innym miejscu, niż te które wcześniej sobie wybrała. Świadczy o to tym, że dobry specjalista może pozwolić sobie na brak kompromisu w stosunku do pracodawcy. Wystarczy uzbroić się w cierpliwości i poczekać na ofertę, która spełnia wszystkie oczekiwania.  


Jak przekonać kandydata?
Bardzo duże znaczenie podczas rozmowy rekrutacyjnej ma atmosfera i wzajemne zrozumienie. Sposób przeprowadzenia rozmowy, zadawania pytań i przedstawienia oferty ma niebagatelne znaczenie w wyborze pracodawcy. Najczęściej rozmowy przeprowadzają bezpośredni przełożeni, którzy mogą szybko ocenić czy dana osoba pasuje do zespołu i spełnia oczekiwania w zakresie kompetencji. Z drugiej strony muszą się odpowiednio zaprezentować jako przyszli szefowie kandydata. Pan Piotr (kierownik spedycji pragnący zachować anonimowość) twierdzi, że jedną z najlepszych rozmów, jakie wspomina była rozmowa z prezesem globalnej firmy logistycznej, który pomimo swojej wysokiej pozycji, okazał się "po prostu" człowiekiem - sympatyczny, konkretny, przyjazny.
- W ciągu pierwszych minut doprowadził do sytuacji, w której cały mój stres blokujący możliwości swobodnej rozmowy, zniknął a ja mogłem wykazać się tym, co mam najlepszego do zaoferowania – wspomina pan Piotr. - Rozmawialiśmy jak równy z równym od początku do końca, dzięki czemu całość nie przypominała walki o przetrwanie a raczej negocjowanie dobrego biznesu. Podczas tej rozmowy, zdobyłem dodatkowe doświadczenie i mimo, że nie otrzymałem tej posady czułem się absolutnie wygrany – dodaje. Niestety podczas rozmów rekrutacyjnych zdarzają się również zachowania nieprofesjonalnie. - Na jednej z rozmów zapytano się mnie jaki jest mój status cywilny – mówi Marcin Szlęzak. Takie pytanie dyskredytują pracodawców w oczach kandydatów. Innym przykładem są niejasne odpowiedzi na kluczowe pytanie kandydata : o strategie firmy czy ścieżkę kariery.
Pani Anna Dominiak twierdzi, że każda rozmowa była profesjonalna i czuła się osobą pożądaną. - W zasadzie oferty pracodawców były bardzo zbliżone. Ostatecznie zdecydowałam się na dużą firmę, która kieruje się jasnymi zasadami i daje szanse na rozwój i awans - mówi Anna Dominiak.


Profesjonalnie z head-hunterem?
Dla osób poszukujących pracy ciekawym sposobem na pokazanie się na rynku jest rozmowa z head-hunterem specjalizującym się z danej branży. Podczas takiej rozmowy możemy dowiedzieć się o procesach rekrutacyjnych, które są prowadzone niejawnie, bez ogłoszenia. Nawet jeśli  firma nie może zaoferować nam żadnej oferty, możemy poprosić o rozesłanie naszego CV do jej klientów i zainteresowanie ich naszym profilem. Pan Marcin Szlęzak, który ostatnio poszukiwał pracy mówi, iż przyjął strategię docierania bezpośrednio do osób w firmach rekrutacyjnych, które zajmują się obsługą rynku TSL. - Napisałem maila do konsultantów zajmujących się sektorem logistyki i w zasadzie w każdym wypadku byłem zapraszany na rozmowy – opowiada Marcin Szlęzak. – Dzięki jednemu z kontaktów udało mi się znaleźć pracę.
Nie wszyscy jednak są zadowoleni ze współpracy z head-hunterami. Czasami kandydaci odnoszą wrażenie, że niektórzy pracownicy firm rekrutacyjnych to ludzie zatrudnieni z przypadku i nie mają pojęcia na temat specyfiki pracy w branży, którą im przypisano.
- Oczywiście są wyjątki. Miałem przyjemność poznać trzech head-hunterów, którzy z całą pewnością trafili w swoje powołanie. - mówi pan Piotr, który poszukiwał ostatnio pracy przez biura head-hunterskie.


Przygotowania do rozmowy
Odpowiednie przygotowanie się przed rozmową z przyszłym pracodawcą jest bardzo ważne. Przed spotkaniem warto dokładnie zapoznać ze stroną internetowa firmy oraz poszukać informacji prasowych na jej temat. - Sporządziłem spis firm, w których od zawsze chciałem pracować i przejrzałem  ich strony internetowe – mówi pan Piotr. - Większość dużych firm dysponuje całą, poważnie rozbudowaną zakładką "kariera", w której znajdziemy aktualne oferty pracy oraz formularze do wypełnienia na poczet przyszłych akcji rekrutacyjnych, ewentualnie kontakt do Działu HR. Osoby szukające pracy bardzo często narzekają na długość trwania procesów rekrutacyjnym i brak informacji. Wiele osób wskazuje też na na nieadekwatne oczekiwania w stosunku do kandydatów. Na przykład kandydując na stanowisko kierownicze komórki operacyjnej pracodawcy oczekiwali od zatrudnionego  wykonywania obowiązków spedytora, handlowca, windykatora oraz działań HR, księgowych a dopiero na na końcu po wykazaniu odpowiednich wyników w każdym z tych obszarów, kandydat mógł liczyć na stanowisko kierownika.


Doświadczenia moich rozmówców wskazują na jeden wniosek, że pracodawcy powinni bliżej przyjrzeć się procesom rekrutacyjnym i pracować nad poprawianiem ich jakości. Należy przywiązywać większą wagę do przekazywania informacji kandydatom w procesie oraz szkolić swoich menedżerów z zakresu przeprowadzania wywiadów rekrutacyjnych. Wpływa to znacznie na postrzeganie ich wizerunku na rynku pracy oraz na decyzje kandydata o wyborze danej firmy. Warto pamiętać, że kandydat, który aktywnie poszukuje pracy prawdopodobnie ma jeszcze kilka innych ofert i może okazać się bardziej wymagający, a nawet odrzucić naszą ofertę w ostatniej chwili, co zdarza się dosyć często. 

Dziękuję moim rozmówcom, którzy chcieli podzielić się swoimi refleksjami o poszukiwaniu pracy pp.: Annie Dominiak (spedytor międzynarodowy), Marcinowi Szlęzakowi (sales manager) oraz Piotrowi (pragnącemu zachować anonimowość, kierownik spedycji międzynarodowej).

Anna Galewska business development executive - logistics & purchasing HRK S.A

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.