Dodaj ogłoszenie o pracy


Analitycy zapowiadają kolejne podwyżki, a czy Polacy są zadowoleni z wynagrodzeń?

Z najnowszego badania portalu Praca.pl wynika, że blisko połowa Polaków nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. Ekonomiści i eksperci rynku pracy szacują, że rosnąca presja płacowa przy rekordowo niskim bezrobociu i malejącej dostępności siły roboczej będą sprzyjać wzrostowi dynamiki płac. Wynagrodzenia, według GUS, rzeczywiście idą w górę. Przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu 2017 roku, w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4501,52 zł, czyli o prawie 5 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Mimo to, Polacy nie czują satysfakcji ze swoich płac.

Portal zapytał swoich użytkowników jak oceniają politykę płacową obecnego pracodawcy. Wyniki wskazują, że niezadowolonych z obecnego wynagrodzenia jest aż 48 proc. uczestników badania. Jedynie 8 proc. uważa, że otrzymywana pensja jest taka, jak powinna być, a 44 proc. użytkowników ocenia, że mogłoby być lepiej (jednak tak całkiem źle nie jest). Należy pamiętać, że mimo ogólnej korzystnej tendencji na rynku pracy, w Polsce ciągle są regiony, w których bezrobocie jest na wysokim poziomie. Nie ma tam miejsca na presję płacową i tym samym satysfakcja z wynagrodzenia jest znacznie niższa. Przy okazji tego badania zapytano również o świadczenia dodatkowe (tzw. benefity). Okazuje się, że większość, bo aż 48 proc. ankietowanych takowych nie otrzymuje, a 17 proc. nie jest z nich zadowolonych, twierdząc, że jest ich zbyt mało. Dodatki do pensji są satysfakcjonujące jedynie dla 14 proc. użytkowników. Dla niespełna 4 proc. badanych benefity nie mają żadnego znaczenia.
Dane statystyczne a realia rynku
Większość badanych nie otrzymała podwyżki u obecnego pracodawcy, (taką odpowiedź wskazało 35 proc.). Dlaczego, mimo sprzyjających podwyżkom wskaźników rynku pracy, pracownicy ich nie otrzymują? - Jednym z powodów z pewnością jest strach przed rozmową o podwyżce. – komentuje Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy portalu Praca.pl – Z naszego badania wynika, że aż 27 proc. użytkowników portalu uważa taką rozmowę za stresującą. Obserwując i analizując rynek pracy zauważamy też, że niejednokrotnie pracownicy nie przedstawiają przełożonym konkretnych argumentów, które pomogłyby podjąć decyzję o zwiększeniu wysokości pensji. Zachęcamy zatem do znalezienia w sobie odwagi do podjęcia rozmowy o podwyżce i przygotowania mocnego uzasadnienia naszej prośby. Powołujmy się na rzeczywiste osiągnięcia, zwiększone kompetencje, które przełożą się na korzyść firmy. Nie polecamy natomiast szantażu i próby oddziaływania na emocje pracodawcy – takie podejście zostanie odebrane jako nieprofesjonalne.
Badanie wskazało, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosła pensja co czwartego ankietowanego. Z raportu Work Service wynika, że 40 proc. pracodawców w Polsce deklaruje w najbliższym czasie wzrost zatrudnienia. Te dane z pewnością napawają optymizmem pracowników, z których ponad 54 proc. spodziewa się podwyżki w najbliższym czasie, al. czy to oznacza że wzrośnie poziom satysfakcji z wynagrodzeń?

(źr. Praca.pl)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.