Dodaj ogłoszenie o pracy


Czy pracownicy firm TSL ufają swoim managerom? – sonda Pracujwlogistyce.pl

Patrząc na ogólne wyniki dotyczące zaufania Polaków do władzy, mediów i przedsiębiorców, jesteśmy bardzo nieufnym narodem. Niektórzy nawet mówią, to cecha narodowa Polaków, niezależnie od tego czy należymy do wykształconej i bogatszej elity, czy jesteśmy przeciętnym mieszkańcem naszego kraju  – tak przynajmniej wynika z raportu Edelman Trust Barometer, czyli międzynarodowego badania poziomu zaufania do władz, firm, mediów i organizacji pozarządowych. Średni poziom zaufania Polaków do rządzących, mediów i przedsiębiorców oscyluje w graniach 20 -25 proc., przy światowej średniej (biorąc pod uwagę kraje rozwinięte) na poziomie ok. 50 proc.
Oczywiście są to średnie i podlegają zapewne, tak błędom statystycznym, jak i częstym wahaniom spowodowanymi różnymi czynnikami, jak chociażby sytuacja geopolityczna. A jak to wygląda w poszczególnych branżach? Postanowiliśmy zbadać to zjawisko i zapytaliśmy w styczniu 2016 roku naszych czytelników o to:

Czy ufasz zarządowi firmy, w której pracujesz?

Okazało się, że zaufanie w branży TSL nie odbiega, aż tak bardzo od średniej zaufania Polaków z raportów światowych. Bo aż 24 proc. biorących udział w sondzie Pracujwlogistyce.pl, odpowiedziało zdecydowanie NIE, a 22 proc. zdecydowanie TAK – ufam, zaś 8 proc. że czasami ufa, a czasami nie (50/50).
Co jest powodem naszego braku zaufania do zarządów w firmach w których pracujemy? Jak wynika z zaznaczonych odpowiedzi w sondzie Pracujwlogistyce.pl  - 17 proc. respondentów nie ufa zarządowi, gdyż uważa, że ten stoi wyłącznie na straży cięcia kosztów - być może nie spełnia obietnic, albo też nie mówi prawdy o wszystkich celach jakie zamierza osiągnąć. Taką tezę potwierdzałyby kolejne odpowiedzi, dotyczące braku zaufania. Otóż brak konsultacji ważnych decyzji z pracownikami znacznie obniża zaufanie pracowników do zarządu. Aż 30 proc. biorących udział w badaniu tak właśnie zaznaczyło, czyli że nie ufa swojemu zarządowi z powodu braku konsultacji i samodzielnego podejmowania ważnych decyzji, albo całkowitego braku informacji o podjętych ważnych decyzjach. A tylko 8 proc. ufa zarządowi z powodu tego, że zarząd informuje pracowników o podjęciu ważnych decyzji. To słaby wynik! Czemu tak się dzieje?

Badanie wskazuje na jeden problem – komunikacja zarządu z pracownikami! Niestety jeszcze w wielu firmach przywiązuje się zbyt małą uwagę do roli komunikacji i jej wpływu na rozwój firmy. A przecież stworzenie standardów komunikacji jest jednym z ważniejszych wyzwań pracodawców w branży TSL, zwłaszcza jeśli chcemy utrzymać lojalność naszych pracowników, o którą dzisiaj szczególnie trudno.

Poniżej wyniki sondy Pracujwlogistyce.pl

W sondzie Pracujwlogistyce.pl wzięło udział 300 osób, została przeprowadzona w styczniu 2016 roku.  Wszystkim, którzy wzięli udział w badaniu dziękujemy.
Opr. Beata Trochymiak

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.