Dodaj ogłoszenie o pracy


Niepełnosprawni na rynku pracy

W Polsce żyje blisko 5 mln osób z rozmaitymi schorzeniami, jednak zaledwie niecałe 0,5 mln z nich jest aktywnych zawodowo. Jak pomagać niepełnosprawnym funkcjonować w życiu codziennym, na rynku pracy?
–   Projekt zatrudnienia osób niepełnosprawnych rozpoczęliśmy w Manpower w maju 2013 roku i bardzo szybko znalazł on uznanie wśród konsultantów oraz managerów naszej firmy, – mówi Łukasz Kubiak, Project Manager z agencji zatrudnienia Manpower. – Jego nadrzędnym celem jest pokazanie potencjału osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Po prostu dajmy sobie i innym szansę. W ramach prowadzonych działań zainicjowaliśmy m.in. spotkania ze środowiskiem biznesowym, podczas których pokazujemy wspólnie z naszymi pracownikami, jak wiele korzyści może przynieść zatrudnienie osób, borykających się z różnymi dysfunkcjami. Dzięki takim działaniom, osoby które jeszcze wczoraj nie mogły znaleźć pracy z powodu uszczerbku na zdrowiu, dziś w pełni korzystają z rozwoju zawodowego.  
Pracownicy z niepełnosprawnością często postrzegani są przede wszystkim przez pryzmat swojej choroby i obawę innych przed zbyt dużymi barierami, jakie dzielą obie grupy. Jednak w rzeczywistości różnice te wielkie nie są, wielkie natomiast bywają problemy, dotyczące stereotypowego nastawienia, którego rezultatem jest niedocenianie niepełnosprawnych jako pełnowartościowych pracowników. Tymczasem 9 na 10 klientów agencji zatrudnienia Manpower, którzy dzięki niej zdecydują się na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością, stwierdza że jest to grupa bardzo lojalna i zmotywowana do działania, a poziom ich wiedzy i doświadczenia nie odbiega od innych pracowników.
–   Czasem mam wrażenie, że stawiamy sobie bariery, tam gdzie ich nie ma. W rozmowach często okazuje się, że większość z nas zna co najmniej jedną osobę, która żyje z jakąś dysfunkcją. Od tego zaczyna się chęć poznania i zrozumienia tematu bliżej. Znakomita większość pracodawców jest zainteresowana wykorzystaniem potencjału osób z niepełno sprawnościami. Mam nadzieję, że liczba tych firm będzie rosła, do czego przyczynić się może panujący na rynku niedobór talentów i narastające kłopoty pracodawców w pozyskaniu i utrzymaniu pracowników, – mówi Łukasz Kubiak z Manpower.    
Głównym celem prowadzonego przez Manpower projektu zatrudniania osób niepełnosprawnych jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz zwiększanie wrażliwości społecznej. W ramach prowadzonych działań agencja zatrudnienia skutecznie pomaga środowisku biznesowemu we wprowadzeniu pracowników z niepełnosprawnością do nowej organizacji poprzez przygotowanie stanowiska pracy, szkolenia wstępnego dla managerów liniowych, szkolenia adaptacyjnego dla nowych pracowników. Zatrudnienie takich pracowników to dla pracodawców niewątpliwa korzyść personalna ale również i wizerunkowa w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR – Corporate Social Responsibility). Współpracując z pracodawcami z różnych branż, udziela ona dostępu do wielu ofert pracy, ułatwiając kandydatom jej szybsze znalezienie. Razem naprawdę zrobimy więcej.  

(źr. ManpowerGroup)

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.