Dodaj ogłoszenie o pracy


Operatorzy logistyczni czekają na młodą kadrę - ruszają nabory na staże 2014!

Dzisiejsze wydanie Przeglądu Tygodniowego Pracujwlogistyce.pdf nr 19 (57) poświęciliśmy stażom w firmach logistycznych i młodym ludziom stawiającym pierwsze kroki na rynku pracy. Już na początku przyszłego roku ruszają nabory na staże w firmach logistycznych. Na przykładzie dwóch firm DB Schenker oraz FM Logistic Polska omawiamy w jaki sposób można ubiegać się o zdobycie doświadczenia zawodowego na stażu i pierwszej pracy.

Początek przyszłego roku, to również nowa pula funduszy unijnych, o które zaczną się ubiegać przedsiębiorcy. W dzisiejszym wydaniu w felietonie Tomasza Buchwalda z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu pokazujemy ryzyka, jakie wynikają z projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

O 40 latach pracy w logistyce rozmawiamy ze Stefanią Bondos dyrektorką regionu Raben Polska w Lublinie (w ramach cyklu wydawniczego Kobiety w Logistyce).

Opisujemy tez prawa i obowiązki "palaczy" i pracodawców wobec osób palących w miejscu pracy. A na koniec ciekawostka podsumowanie wyników sondy Pracujwlogistyce.pl pt. jak kryzys wpłynął na zachowanie szefa i zarządu Twojej firmy? Czy szefowie firm TSL, według opinii ich pracowników - zdali egzamin z kryzysu gospodarczego?

Pobierz bezpłatnie Przegląd Tygodniowy Pracujwlogistyce.pdf nr 19 (57) i czytaj!

 

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.