Dodaj ogłoszenie o pracy


Niepełnosprawni a zatrudnienie – nowe perspektywy, nowe rozwiązania

Niepełnosprawność nie powinna wykluczać z rynku pracy. Z prawie 5 mln osób niepełnosprawnych, 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym. Większość z nich, przy odpowiednim przygotowaniu, może pracować na otwartym rynku pracy. Koszty niepełnosprawności w Polsce to 4,9 proc. PKB rocznie. W środę, 30 października 2013 r. w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie odbyła się konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” promująca zatrudnienie jednej z najbardziej zagrożonych trwałym bezrobociem grup społecznych: osób niepełnosprawnych, które ukończyły 45 rok życia. 

Celem wydarzenia organizowanego przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) było przedstawienie środowisku biznesowemu – potencjalnym pracodawcom – korzyści wypływających z zatrudniania niepełnosprawnych pracowników. - Chcemy, aby pracodawcy jasno zdali sobie sprawę, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych, także z tej  grupy może być jeszcze bardziej opłacalne niż zatrudnianie osób pełnosprawnych – wyjaśnia Elżbieta Głogowska, prezes FAR, jednej z największych organizacji non-profit od ćwierć wieku oferującej kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Pracodawcy często nie doceniają kompetencji osób niepełnosprawnych, roli nowoczesnej techniki  w niwelowaniu skutków niepełnosprawności oraz sytemu dopłat, jakie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością. Od lat obserwujemy jak znakomicie osoby niepełnosprawne radzą sobie na otwartym rynku pracy  - dodaje Głogowska. 

John Crosbie, ekspert ds. niepełnosprawności z Uniwersytetu w Edynburgu przedstawił najciekawsze metody aktywizacji społeczno-zawodowej stosowane w Wielkiej Brytanii.

Arkadiusz Jabłoński, koordynator programu AMS dla Integracji, medalista paraolimpijski z Sydney i Aten, wieloletni promotor i praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych zaprezentował założenia programu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” w praktycznej perspektywie swoich doświadczeń, a dyrektor Teresa Hernik z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych omówiła dane makroekonomiczne (także w kontekście niekorzystnych prognoz demograficznych) dotyczące rynku pracy osób niepełnosprawnych i związanych z jego funkcjonowaniem kosztów. W czasie happeningu Sprawność bez barier niepełnosprawni eksperci pokazali, jak nowoczesna technika niweluje skutki niepełnosprawności: wózek aktywny (osoba niepełnosprawna może go samodzielnie złożyć i rozłożyć, także sama włożyć do samochodu) całkowicie eliminuje potrzebę obecności opiekuna i stanowi nowoczesną protezę czynnościową nóg;  komputery i telefony z funkcją transformacji tekstu na mowę dla osób niewidzących, video tłumacze dla głuchych.

W panelu dyskusyjnym „Czy osoby niepełnosprawne same tworzą negatywne stereotypy?” zaproszeni goście: J.E. Ambasador Brytyjski w Polsce Robin Barnett, senator Marek Augustyn, ekspert ds. niepełnosprawności z Uniwersytetu w Edynburgu John Crosbie, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej biznesu i różnorodności w UBS Poland Monika Jankowska-Rangelov a także Arkadiusz Jabłoński  z AMS  rozmawiali o kwestii motywacji osób niepełnosprawnych do podjęcia starań o znalezienie i utrzymanie pracy, a także o finansowych implikacjach ich decyzji. Ambasador Brytyjski w Warszawie Robin Barnett, podkreślił, że jesteśmy świadkami bardzo niekorzystnych trendów demograficznych, w tym starzenia się społeczeństw oraz zmniejszającej się liczby osób w wieku produkcyjnym.  Tymczasem nasze gospodarki będą potrzebować wielu dobrze wykształconych, kreatywnych i zmotywowanych pracowników.  Wyraził on przekonanie, że warto pokazywać pracodawcom, jak cennymi pracownikami są osoby niepełnosprawne.  A także, że zatrudnianie ich jest po prostu opłacalne. 

Konferencja była częścią działań realizowanych w ramach projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków PFRON.

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji to jedna z najstarszych i największych w Polsce organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, przede wszystkim tymi, które zmuszone są poruszać się na wózku inwalidzkim. Jesteśmy organizacją założoną 25 lat temu przez wózkowiczów dla wózkowiczów i nadal większość naszej kadry to osoby, które same poruszają się na wózku. Niezwykła skuteczność aktywnej rehabilitacji jest związana właśnie z tą specyficzną metodą działania. Mamy oddziały na terenie całej Polski. Stale pomagamy kilku tysiącom ludzi. Fundacja od lat prowadzi program kompleksowej rehabilitacji społeczno-zawodowej. Nasze najnowsze programy skupiają się na pomocy w aktywizacji zawodowej. Są adresowane do osób po 45 roku życia – program „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy. Od lat także prowadzimy programy prozatrudnieniowe dla osób poruszających się na wózkach w różnym wieku. Pragniemy zachęcić Państwa do aktywnego włączenia się w nasze działania. Nasi pracownicy chętnie wyślą Państwu wszystkie materiały, kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., informacje na: http://far.org.pl

 

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.