Dodaj ogłoszenie o pracy


Kandydatów coraz mniej, agencji coraz więcej

Agencje pracy tymczasowej poszukują pracowników na stanowiska niższego szczebla, głównie do pracy fizycznej.  Rynek pracy tymczasowej, a szczególnie w województwie mazowieckim – powiat grodziski  i żyrardowski - nie należy do najłatwiejszych.  Ofert pracy jest bardzo dużo, a pomimo dużego bezrobocia, bardzo trudno pozyskać kandydatów do pracy. Powodów tego stanu jest wiele.

Najważniejszym jest niepewność zatrudnienia czyli  fakt, iż ludzie poszukują pracy stałej, natomiast agencje pracy tymczasowej  oferują pracę na okresy od jednego do kliku miesięcy. Istnieją nawet przypadki konieczności zatrudnienia osoby na kilka dni.  Wiele firm posługuje się tą formą zatrudnienia w sytuacji zwiększonej produkcji czy zastępstw, ale również są firmy, które standardowo zatrudniają na podstawie pracy tymczasowej, a po określonym czasie pracownik ma możliwość pracy stałej. Problemem jest to, że pracownik podejmując pracę w charakterze pracy tymczasowej bardzo często szuka  w tzw. „między czasie” innej pracy, stałej. Gdy mu się to udaje, często z dnia na dzień rezygnuje z pracy tymczasowej nie informując ani agencji, ani pośredniego pracodawcy. Kolejnym czynnikiem powodującym brak kandydatów są niskie wynagrodzenia. Pracodawcy nie oferują zazwyczaj zbyt wysokich stawek, więc pracownicy też szukają zawsze czegoś lepiej płatnego. Rzadko zdarza się, aby wynagrodzenie miało charakter stały - zazwyczaj w umowie podawane są stawki godzinowe, a czasem zdarzają się oferty akordowe.

Kandydatów coraz mniej, agencji coraz więcej Po ilości zamieszczanych ogłoszeń widać, iż obecnie agencje pracy tymczasowej mocno eksplorują rynek pracy i usilnie szukają kandydatów. Ta forma pracy jest bardzo popularna wśród firm produkcyjnych i logistycznych. Dotyczy to najczęściej stanowisk związanych z bardzo niskim wynagrodzeniem. Tymczasem rynek agencji pracy rośnie bardzo dynamicznie. Rosnąca konkurencja powoduje też, że w walce o zlecenia agencje obniżają stawki godzinowe dla pracowników, mając jednocześnie problem ze znalezieniem kandydatów. Ale są pracodawcy, dla których kryterium płacy jest podstawą wyboru kandydata i podjęcia współpracy z agencją pracy tymczasowej. Rynek więc kwitnie. Poza negatywnymi aspektami są też i pozytywy. Agencje posiadają sporo ofert, co umożliwia przyszłemu pracownikowi wybór i gwarancję znalezienia zatrudnienia. Są tez agencje, które mimo różnych negatywnych stereotypów starają się traktować pracowników tak samo, jak jest to w przypadku osób zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę. Część agencji pomaga w organizowaniu transportu do pracy, przyznaje nagrody czy bony świąteczne.  

1 strona z 2
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.