Dodaj ogłoszenie o pracy


Coraz więcej zatrudnionych w pełnym wymiarze... w Niemczech

W Niemczech coraz więcej osób znajduje zatrudnienie na pełen etat w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Niemiecki Główny Urząd Statystyczny potwierdza, że rynek pracy rozwija się we właściwym kierunku.

Liczba umów czasowych, na zlecenie i niepełny etat w wymiarze mniejszym niż 20 godzin tygodniowo spadła po raz pierwszy od roku 1991, czyli od ponad 20 lat. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden w roku 2012 liczba osób zatrudnionych w oparciu o nietypowe umowy o pracę spadła o 146 tysięcy i wynosi obecnie 7,9 milionów. Jednocześnie, po raz pierwszy od roku 2006 o ponad pół miliona wzrosła liczba osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i wynosi obecnie ponad 24 miliony.
Zawieranie trwałych umówi o pracę w pełnym wymiarze dotyczy już nie tylko specjalistów, lecz również osób z niższymi kwalifikacjami zawodowym, co oznacza, że nawet osoby wykonujące najprostsze czynności mają coraz większe szanse na trwałe zatrudnienie.

Stabilny rozwój niemieckiego rynku pracy zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia również pracownikom z innych krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.  Jest to bardzo dobry sygnał dla osób poszukujących zatrudnienia w Niemczech.

Statystyki obejmują osoby w wieku produkcyjnym, nie uczące się, ani nie korzystające ze świadczeń emerytalno-rentowych.

Źródło: WPHI w Kolonii/Statistisches Bundesamt Wiesbaden

czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.