Dodaj ogłoszenie o pracy


Jak ET Logistik kształci młodą kadrę?

 

 

(na zdj. od lewej: Aleksander Mączko, prof. Wojciech Paprocki, prof. Danuta Kisperska-Moroń, praktykanci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach)W maju tego roku zakończyła się II edycja programu kształcenia logistyków w ramach współpracy ET Logistik i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Spółka ET Logistik, która działa w branży TSL od 1995 roku, wychodzi młodym i aktywnym ludziom naprzeciw, oferując im dosyć unikatowy jak na rynek logistyczny "program kształcenia logistyków". ET Logistik co roku współpracuje ze szkołami, uczelniami i Powiatowymi Urzędami Pracy w ramach praktyk i staży zawodowych, które za każdym razem są przemyślane i zorganizowane tak, aby zapewnić praktykantom i stażystom możliwość poznania wszystkich aspektów pracy na danym stanowisku.

Młodzi ludzie, którzy poważnie myślą o swojej karierze zawodowej i chcą świadomie nią zarządzać, często już na etapie studiów wyszukują dla siebie ciekawych i wartościowych programów oraz staży pozwalających uzyskać pierwsze szlify na rynku pracy. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, na pewno wyróżnia tych przedsiębiorczych absolwentów na tle setek młodych ludzi poszukujących swojej pierwszej pracy. Gdy dołożą do tego potencjał, motywację i dodatkowe umiejętności (np. języki obce), przyszły pracodawca zorientuje się, że ma do czynienia z młodą osobą, w którą warto zainwestować.

Pomysł Programu kształcenia logistyków w ET Logistik powstał w 2011 roku, kiedy to uruchomiona została pierwsza pilotażowa edycja tego programu skierowana do studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Duże zainteresowanie ze strony studentów, wysoki poziom ich prac końcowych oraz spełnione oczekiwania obu stron zadecydowały o sukcesie tego przedsięwzięcia i w konsekwencji II edycją tego programu, która rozpoczęła się w listopadzie 2012 roku. Podobnie jak w zeszłym roku, studenci mieli za zadanie przeanalizować konkretne obszary operacyjne w logistyce i na podstawie zebranych informacji, zaproponować działania optymalizujące w raporcie końcowym. W tym celu studenci zostali podzieleni na dwuosobowe zespoły. Każdy zespół miał przydzielonego opiekuna stażu, z którym mógł się kontaktować w sprawie potrzebnych danych operacyjnych, obserwacji procesów lub też konsultacji prowadzonych analiz. W ramach programu młodzi ludzie mogli w elastyczny sposób zarządzać swoim czasem, co pozwoliło pogodzić projekt z harmonogramem zajęć na uczelni. Niemniej jednak, wyznaczone zostały etapy, które pozwalały opiekunom na kontrolę i postępu prac i udzielanie niezbędnych wskazówek studentom.

W dniu 8 maja podczas oficjalnego spotkania zamykającego II edycję programu kształcenia logistyków, studenci przedstawili przebieg swoich prac oraz zaproponowane w raportach rozwiązania. Każda grupa przygotowała w tym celu prezentację omawiającą poszczególne etapy prac, przeprowadzone analizy, wnioski oraz proponowane rozwiązania optymalizujące. Prace były oceniane przez przedstawicieli zarządu ET Logistik sp. z o.o.: Prezesa Zarządu - prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego oraz Wiceprezesa Zarządu – Aleksandra Mączko.

W tegorocznej edycji programu nagrodzono pracę „Analiza i optymalizacja systemu zabezpieczeń towaru w obiekcie magazynowym centrum logistycznego w Jaworznie” autorstwa Michała Chromika i Marka Dąbrowskiego - studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Dwie pozostałe prace obejmowały: „Analizę i projekt optymalizacji systemu transportu wewnętrznego w magazynie przeładunkowym pod kątem realizacji najważniejszych procesów” oraz „Analizę i optymalizację obiegu dokumentów w dziale spedycji”.

Uwieńczeniem spotkania były certyfikaty oraz gratulacje od przedstawicieli obu instytucji zaangażowanych w program kształcenia logistyków - prof. UE dr hab. Danuty Kisperskiej – Moroń oraz Prezesa Zarządu ET Logistik, prof. dr hab. Wojciecha Paprockiego. Autorzy najlepszego projektu zostali ponadto uhonorowani dyplomami oraz nagrodami finansowymi.

(Opr. Grazyna Kaim, specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników ET Logistik Sp. z o.o)

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.