Konto pracodawcy

Masowa rekrutacja - 300 pracowników w 3 dni

Czy jest możliwe przeprowadzenie ekspresowej rekrutacji pracowników, których kompetencje spełniają kryteria pracodawcó? Tak, ale wymaga spełnienia kilku czynników, do których zdaniem ekspertów agencji zatrudnienia Manpower należy wsparcie zespołu doświadczonych konsultantów, znajomość rynku pracy oraz posiadanie bogatej bazy potencjalnych kandydatów.

Rekrutacja masowa jest bardzo rozbudowaną formą rekrutacji. To wieloetapowy, zakrojony na dużą skalę proces, którego celem jest pozyskanie dla danego pracodawcy dużej grupy pracowników w optymalnie krótkim czasie. Projekt taki wiąże się z koniecznością sprawnej oraz skutecznej weryfikacji kompetencji kandydatów na dane stanowiska i właściwego dopasowania ich do kultury organizacyjnej.

– Na obecnym rynku panuje bardzo duża konkurencyjność, czego efektem są wysokie wymagania przedsiębiorstw, m.in. co do czasu znalezienia poszukiwanych pracowników, – mówi Artur Wawrzyniak, kierownik regionalny agencji zatrudnienia Manpower. – Zdarza się, że współpracujący z nami pracodawcy potrzebują pozyskać tygodniowo od 200 do 300 nowych pracowników, którzy spełniają stawiane przez nich wymagania. W skutecznej realizacji takiego zadania niezbędny jest doświadczony zespół konsultantów profesjonalnej agencji zatrudnienia, sieć oddziałów zlokalizowanych w różnych miastach Polski, wiedza na temat rynku pracy oraz bogata baza kandydatów. Dzięki tym czynnikom możliwe jest przeprowadzenie rekrutacji 300 pracowników nawet w 3 dni, – wyjaśnia przedstawiciel Manpower.

Rekrutacja masowa jest często stosowana do pozyskania pracowników o tych samych kwalifikacjach i kompetencjach, dedykowanych do przedsiębiorstw już funkcjonujących lub też nowo otwieranych instytucji. W Polsce korzystają z niej przeważnie duże firmy z kapitałem zagranicznym. Zwykle procesy takie prowadzone są w większych ośrodkach miejskich, co wiąże się z lepszą dostępnością do wykwalifikowanych kandydatów. Zapotrzebowanie na masowe pozyskiwanie pracowników jest powszechniejsze w branży produkcyjnej, w której występują częste potrzeby obsadzenia dużej liczby stanowisk w okresie pików produkcyjnych, przy uruchamianiu nowych inwestycji, bądź też w innych momentach zwiększonych zapotrzebowań. Prócz pracowników produkcji najczęściej poszukiwanymi w ten sposób kandydatami są pracownicy montażu, brygadziści, magazynierzy, analitycy, laboranci, księgowi, pracownicy biur obsługi klientów, specjaliści IT, programiści IT, team liderzy, a także telemarketerzy.
– Przyczyn, dla których firmy decydują się na pozyskiwanie pracowników poprzez rekrutacje masowe jest wiele – wyjaśnia Artur Wawrzyniak. – Te najczęstsze, to nieprzewidziany i intensywny wzrost przedsiębiorstwa, niewystarczające do przeprowadzenia całego procesu własne zasoby HR, nieznajomość lokalnego rynku pracy, chęć dopasowania się do globalnej polityki firmy w tym zakresie, a także stale rosnąca w poszczególnych organizacjach świadomość funkcji HR i płynących z nich zalet. Niezależnie od powodu, sukces każdej rekrutacji wynika w dużej mierze ze zrozumienia oraz przewidywania potrzeb i oczekiwań pracodawcy. Staje się to tym ważniejsze, że obserwujemy wzrost wymagań co do kwalifikacji poszukiwanych kandydatów, które pracodawcy chcą przełożyć na efektywność firm, – dodaje przedstawiciel Manpower.

Bez współpracy z agencją zatrudnienia zamierzenia pracodawców co do pozyskania wielu sprawdzonych pracowników w krótkim czasie nie byłyby możliwe do zrealizowania. Wsparcie, jakie otrzymują przedsiębiorcy od przeprowadzającej ten projekt agencji jest nieocenione na każdym etapie procesu. Konsultanci agencji są odpowiedzialni za przebieg całej kampanii rekrutacyjnej- od planowania zasobów, negocjacji wynagrodzeń i wdrożenia, aż po przejęcie odpowiedzialności za rotację. Dobierają narzędzia selekcji dostosowane do specyfiki danego projektu, tak, by możliwie jak najlepiej zweryfikować kompetencje miękkie oraz kwalifikacje techniczne kandydata. Pośredniczą w kontaktach z aplikującymi na obsadzane stanowiska osobami. Zarządzają zmianą i wdrażają technologie usprawniające proces rekrutacji. Dodatkową wartością płynącą dla przedsiębiorców w przypadku takiej współpracy jest także możliwość skorzystania z doradztwa w zakresie utrzymania lub wdrożenia optymalnej koncepcji zatrudniania w organizacji. Złożoność całego procesu rekrutacji masowej sprawia, że właściwy wybór profesjonalnej agencja zatrudnienia jest tym ważniejszy i może się okazać nieocenionym wsparciem dla korzystającego z jej usług pracodawcy.

(źr. ManpowerGroup)

kobiety w logistyce
Różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce sięgają prawie 20 proc.
Odkrywamy „Źródła Logistyki” – relacja z 7. Forum Kobiet w Logistyce!
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
poradnik
Zmiany w prawie - czy leasing będzie nadal się opłacał?
Jak wdrożyć dostawy w strategii PULL?
Zwierasz umowę ubezpieczeniową - poznaj najważniejsze pojecia i definicje!
Jak działa zrównoważony transport w Carlsberg Polska?
Kiedy opłaca się kupować wózki widłowe zaprojektowane „na miarę”?
Czas pracy kierowcy zawodowego w porze nocnej
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
opinie, komentarze
Zawirowania polityczne na świecie a działania inwestorów
Przewoźnicy optymistycznie patrzą w przyszłość, ale wyzwań nie brakuje
Czego szukają pracownicy fizyczni i czego oczekują od pracodawców?
Jakie ograniczenia czekają kierowców pojazdów ciężarowych od 2019 roku?
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC
warto przeczytać
Port Gdańsk zyskał nową trasę żeglugową do/z Danii oraz zachodniej i północne ...
Najlepsze biuro w magazynie w Polsce należy do Drabest
Dachser osiągnął najwyższy poziom zatrudnienia w swojej historii
Czwarty prom Stena Line wchodzi na trasę Gdynia - Karlskrona
DPD Polska sponsorem drużyny siatkarskiej kobiet
Stokrotka rozwija logistykę
Prologis buduje swój pierwszy park logistyczny w Łodzi
Jungheinrich Polska w nowej siedzibie - Astrum Business Park
Raben otworzył nowy magazyn w 7R Beskid Park
JoomlaXTC News - Copyright Monev Software LLC