Dodaj ogłoszenie o pracy


Jakich kompetencji potrzebuje logistyka morska?

 

Jakich kompetencji potrzebuje dzisiaj logistyka morska? - wyjaśnia Jadwiga Danowska
HR Manager BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni

Obecnie BCT zatrudnia 282 osoby, głównie na stanowiskach związanych z przeładunkiem i obsługą statków kontenerowych. Jako, że w firmie fluktuacja kadr jest na bardzo niskim poziomie, dotyczy głównie odejść na emerytury, tak więc do tej pory nie doświadczyliśmy problemów związanych z rekrutacją nowych pracowników. Na niską fluktuację ma wpływ kilka czynników, z których najważniejsze to pozytywny wizerunek pracodawcy, bezpieczeństwo i stabilizacja zatrudnienia, wszyscy nasi pracownicy są zatrudnieni w oparciu o umowy na czas nieokreślony, a także bardzo dobre warunki pracy i panująca w firmie atmosfera.

 

Podczas przeprowadzanych przez nas rekrutacji te właśnie aspekty wskazują kandydaci jako istotne przy wyborze przyszłego pracodawcy. Naszym pracownikom oferujemy też możliwości szeroko pojętego rozwoju i szkolenia, m.in. poprzez udział w różnych projektach toczących się w firmie, podczas których można sprawdzić wiele swoich umiejętności i kompetencji, jak np. współpraca w zespole, komunikowanie się czy wreszcie kierowanie projektem. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach operatorów zdobywają zaś uprawnienia do obsługi różnego typu urządzeń do przeładunku kontenerów, co zapewnia firmie dużą elastyczność.

 

Przede wszystkim zaangażowanie w pracę
Możliwość rozwoju i awansu oraz zdobywanie doświadczenia to również często wymieniane oczekiwania naszych kandydatów do pracy. Możliwości rozwoju oferowane przez firmę są oczywiście bardzo istotne, ale ważne są także chęci i zaangażowanie samych pracowników w swój rozwój i doskonalenie. Istotne kompetencje pracowników, które stale doskonalimy to nastawienie na klienta, gotowość do podejmowania się nowych zadań i wyzwań, elastyczność i otwartość, a także współpraca w zespole i sprawne komunikowanie się. Takich też kompetencji oczekujemy i poszukujemy w kandydatach podczas rekrutacji, dodatkowo ważne są dla nas także zaangażowanie, entuzjazm i pasja w wykonywanej pracy, a także umiejętność organizacji własnej pracy oraz zarządzania czasem.

 

Młodzi mile widziani
Pomimo niewielu projektów rekrutacyjnych przeprowadzanych w naszej firmie, staramy się na bieżąco śledzić rynek pracy i dostępnych potencjalnych pracowników. W tym celu co roku przyjmujemy na wakacyjne praktyki wielu studentów, głównie z Akademii Morskiej, ale również z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej. W tym roku mieliśmy także studenta z Litwy i studentkę z Tunezji. Oferujemy również staże absolwenckie. We wrześniu tego roku nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Technicznych w Gdyni i przyjęliśmy na roczne praktyki dwoje uczniów z klasy o specjalności technik eksploatacji portów i terminali. Jesteśmy przekonani, że połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką zawodową przyniesie wymierne efekty i pomoże absolwentom w zdobyciu pierwszej pracy. Chcąc zapewnić naszym praktykantom i stażystom jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu w naszej firmie i zdobycie doświadczeń, jeden z naszych doświadczonych pracowników z działu operacyjnego został koordynatorem praktyk i otrzymuje za tę funkcję dodatek finansowy. Jego rolą jest ustalenie programu i harmonogramu praktyk, a także monitorowanie ich przebiegu. Koordynator zbiera także opinie i oceny dotyczące zaangażowania i kompetencji praktykantów i stażystów, co może zostać wykorzystane przy okazji rekrutacji. Planujemy także nawiązać bliższą współpracę z uczelniami wyższymi kształcącymi na kierunkach związanych z gospodarką morską i funkcjonowaniem terminali. Chcemy zaproponować włączenie do programu studiów zajęć prowadzonych przez praktyków, a także ufundować stypendium studentowi, który będzie w naszej firmie zdobywał doświadczenie, m.in. poprzez udział w projektach.

Obserwujemy trudności z kandydatami na stanowiska techniczne, takie jak elektryk, mechanik, co jest pewnie skutkiem niewielkiej liczby szkół kształcących w tego typu zawodach. Rozwiązaniem dla nas jest rekrutacja osób z niewielkim doświadczeniem i kształcenie ich pod okiem doświadczonego pracownika z firmy.

 

Apel do uczelni
Podsumowując nasz głos w dyskusji dotyczącej rynku pracy w logistyce na Pomorzu, chcemy raz jeszcze zwrócić uwagę na większe dopasowanie programów nauczania do potrzeb pracodawców. W tym celu uczelnie powinny nawiązać ściślejszą współpracę z pracodawcami, aby na bieżąco poznawać ich oczekiwania i wymagania wobec kandydatów na pracowników. Oczywiście nie do przecenienia są właściwie przeprowadzane praktyki i staże u pracodawców, ponieważ tam potencjalni pracownicy uczą się właściwych zachowań i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Zaś sami studenci powinni oprócz zdobywania wiedzy merytorycznej, wziąć także pod uwagę kształcenie i rozwój kompetencji interpersonalnych, takich jak współpraca w zespole, sprawne komunikowanie się, otwartość.

 

Zobacz aktualne oferty pracy w DCT Gdańsk SA:

Kontroler lukowy

Elektryk

Administrator systemów

Mechanik

 

 

Zobacz także:
czy wiedziałeś, że...
PKB Polski do 2030 roku mógłby być o 9% wyższy, gdyby zawodowy potencjał kobiet został lepiej wykorzystany. To równowartość prawie 300 mld złotych rocznie. Według badań McKinsey, większa liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych skutkuje lepszymi wynikami finansowymi firm, które mają aż o 26 proc. większe szanse na wyższe zyski.
Polski rynek magazynowy w 2022 r. utrzymał się w dobrej kondycji. W budowie znajduje się kolejne 3,4 mln mkw. (-25% r/r), co zapowiada przekroczenie granicy 30 mln mkw. w 2023 r.
Według badania Forum Kobiet w Logistyce „Przywództwo kobiet w logistyce – gdzie jesteśmy i co dalej” z 2022 r., aż 41% respondentek nie miało szans na awans na stanowisko menedżerskie albo przywódcze ze względu na brak uznania ich kompetencji za równe kompetencjom mężczyzn, a 34% na swojej drodze do awansu spotkało się z dyskryminacją płci.
Port lotniczy, nowe linie kolejowe i drogi oraz inwestycje towarzyszące pozwolą stworzyć do 2040 r. 290 tys. nowych miejsc pracy i zapewnią wzrost łącznej produkcji w Polsce nawet o 90 mld zł rocznie- to wnioski z drugiej części raportu o CPK analitycznej firmy Kearney.